Publikační činnost: 2004
ABD - kapitoly v odborných recenzovaných monografiích vydaných v zahraničních vydavatelstvích

Existenciální dimenze současné církevní zbožnosti. Katolíci, protestanti, svědkové Jehovovi a oddaní Kršny ve vztahu ke smrti a posmrtné existenci. [The Existential Dimension of Contemporary Church Religiosity. Catholics, Protestants, Jehovahĺs Witnesses and Hare Krishna Devotees in Relation to Death and Afterlife Existence.]. / Olga Nešporová - In: Jaká víra? Současná česká religiozita/spiritualita z pohledu kvalitativní sociologie náboženství. / Zdeněk R. Nešpor. - Praha : Sociologický ústav AV ČR, 2004. - ISBN 80-7330-061-3. - ISBN 80-7330-061-3. - s. 38 - 55.

[ Nešporová, Olga ]

Anotace:  Studie se zaměřuje na rovinu vnitřní náboženské zkušenosti, na její existenciální dimenzi a problematiku související s konceptualizací smrti a posmrtné existence napříč náboženskými skupinami jak tradičními (katolíci, protestanti), tak relativně novými (svědkové Jehovovi, oddaní hnutí Haré Kršna). Existenciální otázky samozřejmě patří mezi nejdůležitější prvky náboženského zvěstování a představ věřících; autorka přitom zjistila, že zatímco v případě malých náboženských skupin jsou tyto představy častěji explikovány a v rámci skupiny jsou také výrazně koherentnější, u velkých/tradičních církví tomu tak není, od věřících se implicitně předpokládá jejich standardní řešení, ačkoliv oni sami většinou stojí spíše na půdě heterodoxních, privatizovaných náboženských představ (což si často i uvědomují).
 
Anotace v angličtině:  The study focuses on inner religious experience, its existential dimension, the question of the conceptualization of death and afterlife existence across the spectrum of religious groups, both traditional (Catholic, Protestant) and the relatively new (Jehovahĺs Witnesses, devotees of Hare Krishna movement). Existential issues are obviously among the most important elements of religious doctrine and in the beliefs of religious people. In this respect the author notes that while in the case of the newer religious groups these ideas are more often given explanations and within the groupĺs framework are considerably more coherent, this is not the case among the large or traditional churches, where it is implicitly assumed that the standard explanations are shared by religious adherents, who in actuality themselves usually maintain quite heterodox, privatised views (a fact they are often aware of).
Klíčová slova: náboženství

Klíčová slova v angličtině: Contemporary religiosity; Death; Afterlife; Catholics; Protestants; Jehovahĺs Witnesses; Hare Krishna Devotees.
Návaznost: MPS4577300901 - Výzkumný záměr VÚPSV
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Článek ze sborníku

Publikační činnost: 2009
BDD - odborné články v domácích recenzovaných časopisech

Smrt jako konec nebo začátek? O (ne)víře v posmrtný život [Death as an End or as a Beginning? On (Not) Believing in the Afterlife]. / Olga Nešporová - In: Lidé města /Urban People. - ISSN 1212-8112 - Roč. 11, č. 3 (2009), s. 463-491 (29 s.).

[ Nešporová, Olga ]

Externí odkaz
Anotace:  Článek se zabývá rozšířením víry v posmrtný život v současné české společnosti s využitím dat z mezinárodního výzkumu ISSP zaměřeného na náboženství (1998 a 2008) doplněného o výsledky kvalitativního výzkumu o charakteru představ o posmrtném životě. V evropském kontextu není víra v posmrtný život tak běžná v České republice, více než polovina české populace dnes vidí smrt jako definitivní konec života. Není to způsobeno pouze malým počtem věřících, ale také velkou divergencí od víry v posmrtný život v posledním desetiletí (především u mladších věkových kategorií). Současné představy o posmrtném životě jsou také velmi vágní a vedle abstraktně vnímaných idejí nebe a pekla se objevily nové koncepce, z nichž nejrozšířenější je víra v reinkarnaci duší. Tento článek popisuje konkrétní myšlenky Čechů středního věku (30-50 let), a to nejen nevěřících, ale i praktikující římských katolíků.
 
Anotace v angličtině:  The article overviews the spreading of faith in the afterlife in contemporary Czech society while using data from the international ISSP research focused on religion (1998 and 2008), complemented by qualitative research results on the character of ideas of the afterlife. In the European context, faith in the afterlife is not so common in the Czech Republic; more than half of the Czech population today sees death as the definitive end of life. This is not caused only by the small amount of believers, but also by a great divergence from believing in the afterlife in the last decade (mostly in younger age categories). Contemporary notions of the afterlife are also very vague, and besides the abstractly conceived ideas of Heaven and Hell, new conceptions have arisen, of which the most widespread is the belief in reincarnation of souls. The article describes specific ideas of middle-aged Czechs (30ľ50 years old), not only non-believers, but practicing Roman Catholics, as well.
Klíčová slova: smrt; česká společnost; život posmrtný; sociologie náboženství

Klíčová slova v angličtině: death; afterlife; religion; Czech society; sociology of religion
Návaznost: GA403/06/0574 Detradicionalizace a individualizace náboženství v České republice a jejich sociopolitické a socioekonomické důsledky
Poznámka:  VÚPSV se na projektu nepodílí
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Článek z periodika

Publikační činnost: 2013
AAB - odborné recenzované monografie vydané v domácích vydavatelstvích

O smrti a pohřbívání [On Death and Burial]. / Olga Nešporová - Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2013. - 351 s. - ISBN 978-80-7325-320-2

[ Nešporová, Olga ]

Anotace:  Kniha se zaměřuje na smrt ze sociologického hlediska. Autorka se věnuje tématu smrti, představám o možné posmrtné existenci, pohřbívání a truchlení v současné české společnosti. Kniha je rozdělena do 4 hlavních kapitol: 1. Smrt a umírání; 2. Představy o posmrtném životě; 3. Pohřby a poslední rozloučení; 4. Pohřební služby a truchlení.
 
Anotace v angličtině:  The book focuses on death from a sociological perspective. Employing a mixed method approach, the author describes attitudes towards death, notions of an afterlife and last rites in contemporary Czech society. The book is divided into four main chapters which are devoted to the following topics: 1. Death and dying, 2. Notion of an afterlife, 3. Burial and the last rites and 4. Funeral services, grief and mourning.
Klíčová slova: smrt; posmrtný život; pohřební zvyky; sociologické aspekty; pohřby; umírání; truchlení

Klíčová slova v angličtině: death; burial; dying; afterlife; sociological aspects; funeral sešrvices; grief and moutning
Návaznost: GPP404/11/P725 - Sociální dopady individualizace smrti v současné české společnosti
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Kniha


Báze dat jsou řízeny systémem WEBIS
Copyright © 1998-2011, CEIT