Publikační činnost: 2012
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Ekonomická zátěž středních příjmových skupin obyvatelstva: vývoj v letech 2008-2011 [The economic burden of middle income groups: development in 2008-2011]. / Tomáš Sirovátka, Markéta Horáková, Robert Jahoda, Pavel Kofroň - Praha: VÚPSV, v.v.i., 2012. - 157 s. - ISBN 978-80-7416-110-0

[ Sirovátka, Tomáš - Horáková, Markéta - Jahoda, Robert - Kofroň, Pavel ]

Externí odkaz
Anotace:  V současném období dochází v důsledku souběhu více vlivů ke zvýšení ekonomické zátěže českých domácností a tak může docházet u skupin se středními příjmy k vyšší ekonoČmické zátěži a u některých skupin, jako jsou třeba rodiny s dětmi, to může vést k jejich přiblížení k nízkým příjmovým skupinám či dokonce k podobné životní situaci. Proto bylo cílem studie ověřit, nakolik k takovým situacím zvýšené zátěže skupin se středními příjmy dochází a nakolik lze tento vývoj anticipovat do budoucna (období 2008-2011): opírá se o rozbor dokumentů charakterizujících změny v dávkově-daňoČvém systému, rozbor dat rodinných účtů, SILC 2009 a 2010 a konečně modelování vývoje v roce 2011.
 
Anotace v angličtině:  Currently, due to several circumstances the economic burden on the Czech households is increasing. Thus the middle income groups may be increasingly exposed to economic burden and some groups like families with children may get even closer to the low income groups and similar life situation. From this reason the study aimed to examine to what extent such situations of burdening the middle income groups are emerging and in what extent such developments may be anticipated (period 2008-2011). The study is based on the analysis of the materials which characterise the changes in the benefit-tax system, analysis of household budget surveys, SILC 2009 and 2010 and finally, modelling of the dynamic in 2011.
Klíčová slova: střední příjmové skupiny; ekonomické zatížení; příjmy; výdaje; náklady na bydlení; transfery sociální; daně

Klíčová slova v angličtině: middle income groups; economic burden; incomes; expenditures; housing costs; social transfers; taxes
Klasifikace: T07 - chudoba, sociální vyloučení, životní úroveň
Návaznost: DC1/2011 Ekonomická zátěž středních příjmových skupin obyvatelstva
Pracoviště: VUPSVBOOSP Typ: Kniha

Publikační činnost: 2016
BED - odborné příspěvky v recenzovaných domácích sbornících (konferenční i nekonferenční)

Komparace struktury spotřeby domácností zaměstnanců a důchodců v ČR [Comparison of consumer expenditures of household of employees and retirees in the CR]. / Drahomíra Zajíčková, Miroslav Zajíček - In: RELIK 2016 Reprodukce lidského kapitálu. - Praha : VŠE, 2016. - ISBN 978-80-245-2166-4. - s. 641-653 (13 s.).

[ Zajíčková, Drahomíra - Zajíček, Miroslav ]

Akce: RELIK 2016: Reprodukce lidského kapitálu - vzájemné vazby a souvislosti : mezinárodní, Praha, 2016-11-10, Externí odkaz
Anotace:  Studie analyzuje a srovnává spotřební výdaje domácností zaměstnanců a důchodců v letech 2004 až 2014 a to na základě dat poskytovaných ČSÚ v rámci Statistiky rodinných účtů. Obě skupiny vykazují rozdílný vývoj, jak v době ekonomické konjunktury, tak v době ekonomické krize. Domácnosti zaměstnanců nesly plnou tíži ekonomické krize, což se plně projevilo na jejich spotřebních výdajích, které v té době reálně klesaly a přesouvaly se směrem ke statkům nezbytným. Naopak, domácnosti důchodců jsou vzhledem ke stavu důchodového zabezpečení v ČR (cca 95 % veškerých příjmů pochází z vládního důchodového zabezpečení typu PAYG) prakticky zcela imunní k vnějšímu ekonomickému vývoji, což se plně projevuje v jejich spotřebních výdajích. S ekonomickým oživením po roce 2014 lze očekávat návrat k vývoji před rokem 2008, kdy se rozdíl mezi spotřebou na osobu v obou typech domácností zvyšoval ve prospěch domácností zaměstnanců.
 
Anotace v angličtině:  The study analyzes and compares the consumer expenditures of households of employees and those of seniors in years from 2004 through 2014 based on data provided by the CZSO in the Statistics of family accounts. The groups show different developments, both in time of an economic boom and in time of an economic crisis. Household of employees bore the full weight of an economic crisis, that fully manifested itself in their consumption expenditures, which at that time decreased and shifted towards necessities. On the contrary, the households of seniors are due to the state pension security in the CR (about 95 % of all revenue comes from a government pension-type PAYG) virtually insulated from external economic development, and it is reflected in their consumption expenditures as well. With an economic recovery after 2014 it is expected the behavior to resume the pattern from before 2008, when the difference between the consumption per person in both types of households increased in favor of the household of emplo
yees.
Klíčová slova: domácnosti důchodců; domácnosti zaměstnanců; výdaje; spotřeba; příjmy; skupiny věkové

Klíčová slova v angličtině: households of employees; households of pensioners; expenditures; consumption; age groups; incomes
Klasifikace: T07 - chudoba, sociální vyloučení, životní úroveň
Pracoviště: VUPSVPPAMP Typ: Článek ze sborníku

Publikační činnost: 2016
BED - odborné příspěvky v recenzovaných domácích sbornících (konferenční i nekonferenční)

Struktura spotřeby domácností zaměstnanců a důchodců v ČR [Consumer expenditures of household of employees and retirees in the ČR]. / Drahomíra Zajíčková, Miroslav Zajíček - In: MMK 2016 Mezinárodní Masarykova konference pro doktorandy a mladé vědecké pracovníky, ročník VII. - Hradec Králové : MAGNANIMITAS, 2016. - ISBN 978-80-87952-17-7. - s. 284-292 (9 s.).

[ Zajíčková, Drahomíra - Zajíček, Miroslav ]

Akce: mezinárodní konference, Hradec Králové, 2016-12-12 Externí odkaz
Anotace:  Studie analyzuje a srovnává spotřební výdaje domácností zaměstnanců a důchodců v letech 2004 až 2014 a to na základě dat poskytovaných ČSÚ v rámci Statistiky rodinných účtů. Obě skupiny vykazují rozdílný vývoj, jak v době ekonomické konjunktury, tak v době ekonomické krize. Domácnosti zaměstnanců nesly plnou tíži ekonomické krize, což se plně projevilo na jejich spotřebních výdajích, které v té době reálně klesaly a přesouvaly se směrem ke statkům nezbytným. Naopak, domácnosti důchodců jsou vzhledem ke stavu důchodového zabezpečení v ČR (cca 95 % veškerých příjmů pochází z vládního důchodového zabezpečení typu PAYG) prakticky zcela imunní k vnějšímu ekonomickému vývoji, což se plně projevuje v jejich spotřebních výdajích. V průběhu tzv. finanční krize došlo v roce 2014 téměř k vyrovnání spotřebních výdajů na osobu v obou typech domácností.
 
Anotace v angličtině:  The study analyzes and compares the consumer expenditures of households of employees and those of seniors in years from 2004 through 2014 based on data provided by the CZSO in the Statistics of family accounts. The groups show different developments, both in time of an economic boom and in time of an economic crisis. Household of employees bore the full weight of an economic crisis, that fully manifested itself in their consumption expenditures, which at that time decreased and shifted towards necessities. On the contrary, the households of seniors are due to the state pension security in the CR (about 95 % of all revenue comes from a government pension-type PAYG) virtually insulated from external economic development, and it is reflected in their consumption expenditures as well. During an economic downturn, in the year 2014 consumption expenditures per person in both types of households virtually equated.
Klíčová slova: domácnosti důchodců; domácnosti zaměstnanců; výdaje; spotřeba; skupiny věkové; majetek

Klíčová slova v angličtině: households of employees; households of pensioners; expenditures; consumption; age groups; property
Klasifikace: T07 - chudoba, sociální vyloučení, životní úroveň
Pracoviště: VUPSVPPAMP Typ: Článek ze sborníku

Publikační činnost: 2021
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Bezdětní a postoje k rodičovství [Childless and attitudes to parenthood]. / Jana PALONCYOVÁ, Sylva HÖHNE, Věra KUCHAŘOVÁ, Lucie ŽÁČKOVÁ, Hana HAŠKOVÁ, Aco LUKIĆ - První vydání - Praha: VÚPSV, v. v. i., 2021. - 170 stran - ISBN 978-80-7416-412-5 (print), - ISBN 978-80-7416-413-2 (pdf)

[ PALONCYOVÁ, Jana - HÖHNE, Sylva - KUCHAŘOVÁ, Věra - ŽÁČKOVÁ, Lucie - HAŠKOVÁ, Hana - LUKIĆ, Aco ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  Fenomén bezdětnosti je jedním z rysů demografického vývoje evropských populací. V mezinárodním kontextu se Česká republika řadí k zemím s nejnižším podílem bezdětných žen v populaci. Podle projekcí bude nejvyšší, téměř pětinový podíl trvale bezdětných v generacích narozených v polovině 80. let, v dalších generacích by měl postupně klesat na 11 %, podíl žen se dvěma dětmi se sníží na 45 až 47 %.
Monografie přináší výsledky výzkumu bezdětných jedinců a párů ve věku 25 až 44 let založeného na kvantitativní a kvalitativní metodologii. Mít někdy v budoucnu dítě si přeje sedm z deseti bezdětných respondentů, naproti tomu přibližně každý desátý žádné děti nechce, ostatní o dětech zatím nepřemýšlejí, nebo je mít nemohou. Za nedobrovolnou označují vlastní bezdětnost významně častěji ženy než muži a také singles. Mezi hlavní udávané důvody bezdětnosti patří nejistota partnerského vztahu či absence partnera nebo preference svobodného a nezávislého života. Z ekonomických důvodů je to především nedostatečné finanční zázemí a problematická bytová situace. Mladí bezdětní lidé bydlí nejčastěji v nájemním bytě, ale touha mít vlastní byt či dům je u nich poměrně silná. Práce a zaměstnání se u bezdětných lidí nejeví jako konkurenční proti rodičovství.
Mezi opatřeními sociální politiky by bezdětní uvítali zejména podporu bydlení, služeb péče a příspěvků zabraňujících poklesu příjmu domácnosti v době rodičem poskytované péče o děti.
Studie je jedním z výstupů víceletého projektu Komplexní výzkum o situaci rodin a seniorů (2018-2022), v jehož rámci jsou postupně sledovány různé typy rodin.
 
Anotace v angličtině:  The phenomenon of childlessness comprises one of the most significant features of the demographic development of European populations. In the international context, the Czech Republic has one of the lowest shares of childless women in the population. According to projections, the highest proportion, i.e. almost one-fifth, of permanently childless women will concern those born in the mid-1980s; the proportion in subsequent generations is forecast to gradually decrease to 11%, and the share of women with two children will decrease to 45ľ47%.
The monograph presents the results of research on childless persons and couples aged 25 to 44 years based on both quantitative and qualitative methodology. Seven out of ten childless respondents stated that they wished to have a child sometime in the future, whereas approximately one in ten stated that did not want any children, and the rest declared that they were not thinking of having children or were unable to do so. Women significantly more often than men and singles considered their childlessness to be involuntary. The main reasons given for childlessness include the uncertainty of the partnership, the absence of a partner and the preference for a free and independent life. The economic reasons put forward concerned principally insufficient financial means and problems with housing. Young childless people most often live in rented apartments but have a relatively strong desire to own their own apartment or house.
The work and employment of childless persons do not appear to be in conflict with parenthood. With respect to social policy measures in this area, childless persons would welcome, in particular, support for housing, improved care services and allowances aimed at preventing a reduction in the household income during periods of parental care.
The study comprises one of the outputs of the multi-annual Comprehensive Research of the Situation of Families and Seniors (2018-2022) project which is monitoring the development of various types of family units.
Klíčová slova: ČR; bezdětnost; rodičovství; partnerství; postoje; příjmy; výdaje; politika rodinná; bydlení

Klíčová slova v angličtině: Czech Republic; childlessness ; parenthood; partnership; attitudes; income; expenditures; family policy; housing
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Návaznost: IP70606 Komplexní výzkum o situaci rodin a seniorů
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Kniha


Báze dat jsou řízeny systémem WEBIS
Copyright © 1998-2011, CEIT