Publikační činnost: 2018
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Zhodnocení krátkodobých a střednědobých dopadů vybraných programů APZ realizovaných v roce 2014 s důrazem na situaci dlouhodobě nezaměstnaných [Assessment of the short-term and medium-term impacts of selected ALM programs implemented in 2014 with an emphasis on the situation of the long-term unemployed]. / Ondřej Hora, Miroslav Suchanec, Markéta Horáková, Miroslava Rákoczyová, Tomáš Sirovátka - Praha: VÚPSV, v.v.i., Výzkumné centrum Brno, 2018. - 151 s. - ISBN 978-80-7416-336-4

[ Hora, Ondřej - Suchanec, Miroslav - Horáková, Markéta - Rákoczyová, Miroslava - Sirovátka, Tomáš ]

Externí odkaz
Anotace:  Předkládaná evaluační studie se zabývá vybranými programy APZ, jež byly poskytnuty uchazečům o zaměstnání v roce 2014. Ve studii jsou sledovány programy Odborných praxí pro mladé lidi do 30 let, rekvalifikace, společensky účelná pracovní místa a veřejně prospěšné práce. Kromě jejich dopadu na zaměstnanost se studie zaměřuje na analýzu opatření z hlediska cílenosti (tj. ke kterým skupinám nezaměstnaných byly jednotlivé programy směřovány) a z hlediska řešení dlouhodobé nezaměstnanosti. Cílenost a dopady programů na účastníky vyhodnocuje na základě dat o všech uchazečích o zaměstnání evidovaných Úřadem práce ČR. Na základě provedené analýzy se celkově jeví účinnost programů APZ jako dobrá, zejména pokud jde o účinky SÚPM, a v případě dlouhodobě nezaměstnaných. Účinnost programů Praxe pro mladé do 30 let, Rekvalifikace a VPP na odchod z registru se také částečně projevuje, ale není ve srovnání s kontrolní skupinou příliš výrazná. V případě Praxí pro mladé a Rekvalifikací to lze chápat též jako důsledek nízké cíl
enosti k více znevýhodněným uchazečům, v případě VPP je to důsledek charakteristik programu (záměrně jde jen o dočasné umístění).
 
Anotace v angličtině:  In this study, we assessed chosen measures of active labour market policy realised in the Czech Republic in 2014. This included Professional traineeships for young people, training programs, subsidised workplaces in private sector and subsidised workplaces in public sector. We used administrative data from unemployment registers of Labour office. Our specific focus was aimed to considering situation of long term unemployed in both analysis of targeting of programs to specific groups of unemployed and analysis of impacts of the program. Impact of the programs were interpreted as good for subsidised workplaces in private sector and generally for long-term unemployed. Impacts of other programs including training programs, professional traineeships and subsidised workplaces in public sector were interpreted as moderate or modest. We suppose that these less pronounced effects are also consequence of low targeting of these programs to more disadvantaged groups of unemployed, for subsidised workplaces in public sect
or it was a consequence of temporal character of the placement in public sector.
Klíčová slova: politika zaměstnanosti aktivní; dopadové hodnocení; analýza cílenosti; ČR

Klíčová slova v angličtině: active labor market policy; impact assessment; assessment of targeting; the Czech Republic
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
Návaznost: EF692216 Vyhodnocování účinnosti a efektivity realizace APZ
Poznámka:  Monografie je součástí projektu CZ.03.1.54/0.0/0.0/15_122/0006089 "Vyhodnocování účinnosti a efektivity realizace opatření APZ", který byl financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.
Dostupné z: https://www.vupsv.cz/download/zhodnoceni-kratkodobych-a-strednedobych-dopadu-vybranych-programu-apz-realizovanych-v-roce-2014-s-durazem-na-situaci-dlouhodobe-nezamestnanych/?wpdmdl=4629
Pracoviště: VUPSVBOOSP Typ: Kniha

Publikační činnost: 2020
BAV

Vyhodnocení rekvalifikačních programů realizovaných v České republice v roce 2016 [Evaluation of Re-qualification Programs Implemented in the Czech Republic in 2016]. / Ondřej HORA, Markéta HORÁKOVÁ, Miroslav SUCHANEC, Miroslava RÁKOCZYOVÁ, Tomáš SIROVÁTKA - Praha: VÚPSV, v. v. i., 2020. - 164 stran - ISBN 978-80-7416-383-8

[ HORA, Ondřej - HORÁKOVÁ, Markéta - SUCHANEC, Miroslav - RÁKOCZYOVÁ, Miroslava - SIROVÁTKA, Tomáš ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  Cílem studie je zhodnocení rekvalifikačních programů realizovaných v roce 2016 jako specifického nástroje aktivní politiky zaměstnanosti (APZ): především hodnotíme dopady rekvalifikačních programů na základě kontrafaktuální evaluace, dále cílenost rekvalifiČkací a další faktory, které dopady ovlivňují. V kvantitativní části hodnocení pracujeme s databází ÚP ČR OKpráce. Vedle toho při analýze faktorů ovlivňujících dopady vycházíme z poznatků z individuálních a fokusních rozhovorů s vybranými zaměstnanci ÚP ČR.
Oba typy rekvalifikací, tedy jak ty zabezpečované prostřednictvím ÚP ČR, tak ty zvolené, jsou méně zacílené na skupiny účastníků se základním vzděláním, starší nezaměstnané a v případě zvolených rekvalifikací také na účastníky se zdravotními obtížemi. Dopady rekvalifikačních programů jsou celkově mírně pozitivní. Nejvíce pomáhají tam, kde jsou směřovány k osobám znevýhodněným na trhu práce a když jsou zaměřeny na získání konkrétní kvalifikace. Naopak, u uchazečů s kratší dobou evidence či vyšší úrovní vzdělání zjištění naznačují značný podíl mrtvé váhy. Možnosti zvýšit dopady a cílenost k znevýhodněným skupinám spočívají v dalším rozvoji individuální práce s uchazeči a kvalit rekvalifikačních programů samotných.
 
Anotace v angličtině:  The study aims to assess re-qualification programs implemented in 2016 as a specific tool of labour market policy (ALMP): in particular, we assess the impacts of re-qualification programs, based on contra-factual evaluation, then targeting of re-qualifications and other factors that affect these impacts. In quantitative assessment we work with databases from Employment Office of the Czech Republic OKprace/ OKwork. In parallel, when analysis the factors influencing the impacts of re-qualifications, we come from information collected in the individual and focus groups interviews with the selected staff of Employment Office.
Both types of re-qualifications, this means those realised by the Employment Office, and those chosen by the unemployed themselves elsewhere, are less targeted at the unemployed categories with only basic education level, older unemployed, and, in the case of "chosen re-qualificationsö at the disabled. The impacts of the re-qualification programs are slightly positive. They help most when targeted at the unemployed disadvantaged in the labour market and when aiming to provide specific skills/ qualification. In contrast, our finding indicate considerable deadweight in the case of short-term unemployed and with higher education level. The possibilities to improve impacts and targeting at the disadvantaged groups may be found in further development of the individual work with the unemployed and developments of the qualities of re-qualification programs themselves.
Klíčová slova: rekvalifikační programy; dopadové hodnocení; analýza cílenosti; individuální práce; ČR

Klíčová slova v angličtině: re-qualification programs; impact assessment; assessment of targeting; individual work; Czech Republic
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
Návaznost: EF692216 Vyhodnocování účinnosti a efektivity realizace APZ
Poznámka:  ISBN 978-80-7416-384-5 (pdf)
Pracoviště: VUPSVBOOSP Typ: Kniha

Publikační činnost: 2021
BDD - odborné články v domácích recenzovaných časopisech

Strategie zaměstnavatelů v období pandemie covidu-19 [Employer Strategies during the Covid-19 Pandemic ]. / Jiří VYHLÍDAL - In: FÓRUM sociální politiky. - ISSN 1802-5854 - Roč. 15, č. 6 (2021), s. 8-15 (8 stran).

[ VYHLÍDAL, Jiří ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  Článek nabízí pohled na strategie zaměstnavatelů v České republice bezprostředně před pandemií covidu-19 (v roce 2019) a v jejím průběhu (v roce 2020). V první části se věnuje propouštění a přijímání zaměstnanců v roce 2020 a předkládá srovnání této situace s rokem 2019. Ve druhé části je analyzována spolupráce zaměstnavatelů s úřadem práce zejména ohledně vnímání rizik při zaměstnávání osob doporučených úřadem práce a spolupráce na realizaci opatření souvisejících s pandemií covidu-19. Autor zjistil, že průměrný počet propuštěných zaměstnanců u jednotlivých kategorií zaměstnavatelů v roce 2020 oproti roku 2019 vzrostl, v některých kategoriích i o více než 50 %. Přesto nedošlo v roce 2020 k dramatickému nárůstu nezaměstnanosti. Významnou roli v tom sehrály jednotlivé režimy programu Antivirus.
 
Anotace v angličtině:  The article presents an overview of strategies adopted by employers in the Czech Republic immediately prior to the outbreak of (2019) and during the Covid 19 pandemic (2020). The first part addresses redundancies and the hiring of employees in 2020 and presents a comparison in this respect with the situation in 2019. The second part provides an analysis of the cooperation of employers with the Labour Office, especially with regard to the perception of risks involved in the employment of persons recommended by the Labour Office and cooperation on the implementation of measures aimed at containing the pandemic. The author determined that the average number of employees laid off in various employer categories increased in 2020 compared to 2019, in some categories by more than 50%, despite no dramatic increase in unemployment being recorded in 2020. The various components of the national Antivirus programme undoubtedly played an important role in this connection.
Klíčová slova: trh práce; politika; dopadové hodnocení; efektivnost; aktivizace

Klíčová slova v angličtině: labour market; labour market activation; policy; impact assessment; efficiency
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
Návaznost: IP70712 Efektivnost nástrojů APZ v období konjunktury a v období COVID krize, se zřetelem na dlouhodobě nezaměstnané
Pracoviště: VUPSVBOOSP Typ: Článek z periodika


Báze dat jsou řízeny systémem WEBIS
Copyright © 1998-2011, CEIT