Publikační činnost: 2004
BED - odborné příspěvky v recenzovaných domácích sbornících (konferenční i nekonferenční)

Obtíže při dotazníkových šetřeních na neobvyklých vzorcích populace. [Difficulties in Surveys realized in Unusual Population Samples.]. / Jiří Vyhlídal - In: Ženská delikvence jako sociální jev.. - Brno : Masarykova univerzita v Brně, 2004. - ISBN 80-210-3609-5. - s. 133 - 138.

[ Vyhlídal, Jiří ]

Akce: Brno, 4. 11. 2004, EUR
Anotace:  Dotazníková šetření jsou standardní a vcelku spolehlivou metodou zjišťování postojů a názorů u nejrůznějších vzorků obecné populace. Dobrým příkladem z poslední doby je šetření provedené týmem amerického politologa Michaela Smitha při brněnském referendu o odsunu nádraží. Na vzorku pouhých 665 respondentů odhadli velmi přesně celkové výsledky hlasování, kterého se zúčastnilo bezmála 80 tisíc obyvatel města. Zároveň však platí, že tato šetření spolehlivě selhávají při řešení podobných typů úloh na vzorcích, které nepochází z obecné populace. To je i případ obou dotazníkových šetření provedených v ženských věznicích Pardubice, Světlá nad Sázavou, Opava a Praha-Řepy. Tento text se pokouší shrnout některé nejzásadnější důvody těchto selhání.
 
Anotace v angličtině:  A survey seems to be an appropriate and standard method to find out opinions and attitudes of a general population samples. But it usually fails to do the same in a special sample of population. The text tries to elucidate the main possible reasons of this failure and answer the question if the carried out research results are representative. But the text should not discourage researchers to use a questionnaire in special samples. It only attempts to emphasize the most widespread shortcomings and maybe also prevent possible disappointments resulting from exaggerated expectations.
Klíčová slova: šetření; výzkum

Klíčová slova v angličtině: surveys; opinion pools
Návaznost: MPS4577300901 - Výzkumný záměr VÚPSV
Pracoviště: VUPSVBOOSP Typ: Článek ze sborníku

Publikační činnost: 2006
ABD - kapitoly v odborných recenzovaných monografiích vydaných v zahraničních vydavatelstvích

Participativní metody. [Participatory methods.]. / Markéta Nekolová - In: Manuál prognostických metod / Martin Potůček, (ed.). - Praha : Sociologické nakladatelství (SLON), 2006. - ISBN 80-86429-55-5. - s. 28-44 (17 s.).

[ Nekolová, Markéta ]

Anotace:  Participativní metody jsou nástrojem skupinového zkoumání budoucího vývoje. Využívají se již od počátků lidské civilizace. Během 20. století, především v souvislosti s rozvojem masové komunikace a šířením počítačových technologií, se jejich aplikační možnosti rozrostly. V současné době se stále více využívají ke skupinové identifikaci aspirací a cílů společnosti a současně k formulaci strategií k jejich dosažení.
 
Anotace v angličtině:  Participation methods are an instrument for group research into future developments. It has been used since the begings of human civilisation. During the 20t century the possibilities of applying the method have grown, mainly due to advances in mass communications and the spread of computer technology. Today it is being used more and more for group identification of the aspirations and objectives of society and also to formulate strategies for achieving these objectives.
Klíčová slova: metody participativní; prognózování; šetření

Klíčová slova v angličtině: participatory methods; opinion pools; use of methods; forecasting
Návaznost: MPS4577300901 - Výzkumný záměr VÚPSV
Pracoviště: VUPSVPTPAZ Typ: Článek ze sborníku


Báze dat jsou řízeny systémem WEBIS
Copyright © 1998-2011, CEIT