Publikační činnost: 2009
ADD - odborné články v domácích impaktovaných časopisech

Religion: An Unsolved Problem for Modern Czech Nation. [Náboženství: nevyřešený problém pro moderní český národ.]. / Olga Nešporová, Zdeněk R. Nešpor - In: Sociologický časopis/Czech Sociological Review. - ISSN 0038-0288 - Roč. 45, č. 6 (2009), s. 1215-1237 (23 s.).

[ Nešporová, Olga - Nešpor, Zdeněk R. ]

Anotace:  Česká republika je všeobecně známa jako nejméně náboženská země na světě a většina Čechů je na tuto skutečnost hrdá. Podle autorů jsou však Češi spíše mimo církve než ateisté, s různými formami moderní spirituality New Age, které stále více získávají na popularitě. Navíc jejich pověst bezbožnosti je poněkud diskutabilní, protože je nejčastěji založena na komunistických (a dalších ce historicky hluboce zakořeněných) protináboženských názorech, zatímco lidé mají ve skutečnosti jen malé znalosti o myšlenkách, které tak snadno odmítají. Tato tvrzení jsou založeny jak na kvantitativních údajích, které vyplynuly ze sčítání lidu a ISSP šetření o náboženství, tak na kvalitativních údajích, shromážděných místním etnografickým výzkumem v České Lípě. Českou populaci lze rozdělit do tří bloků ľ věřící, spiritualisté a ateisté/nevěřící; žádný z nich však nelze považovat za jednotný, pokud jde o členství nebo vzájemně se vylučující.
 
Anotace v angličtině:  The Czech Republic is widely known as the least religious country in the world and most Czechs are quite proud of that fact. The authors, however, challenge both of these characteristics. Czechs might better be considered unchurched than atheist, with various forms of modern New Age spirituality steadily gaining in popularity. Moreover, their reputation for irreligiosity is somewhat questionable, since it is most often based upon communist (and other more historically deep-rooted) anticlerical notions, while people have little real knowledge of the ideas which they so readily reject. These assertions are based both on quantitative data, provided by census returns and ISSP surveys on religion, and on qualitative data, collected in local ethnographic research in the town of Česka Lipa. The Czech population can be divided into three blocks, religionists, spiritualists, and atheists/unbelievers, none of which, however, can be considered uniform in terms of membership or truly mutually exclusive.
Klíčová slova: ČR; náboženství; sociologie náboženství; spiritualismus; ateismus

Klíčová slova v angličtině: Czech Republic; religion; sociology; spirituality; atheism; post-communism; sociology of religion
Poznámka:  Dostupné: http://sreview.soc.cas.cz/uploads/e770ee18424bf0845cbd5c6b0066bf0b4cb46fe5_NesporovaNesporSC2009-6.pdf
Nezadávat do RIV - Návaznost: GA403/08/0720 - Proměny české religiozity v mezinárodním srovnání, ISSP 2008. Příjemce SOU AV ČR
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Článek z periodika

Publikační činnost: 2009
BDD - odborné články v domácích recenzovaných časopisech

Smrt jako konec nebo začátek? O (ne)víře v posmrtný život [Death as an End or as a Beginning? On (Not) Believing in the Afterlife]. / Olga Nešporová - In: Lidé města /Urban People. - ISSN 1212-8112 - Roč. 11, č. 3 (2009), s. 463-491 (29 s.).

[ Nešporová, Olga ]

Externí odkaz
Anotace:  Článek se zabývá rozšířením víry v posmrtný život v současné české společnosti s využitím dat z mezinárodního výzkumu ISSP zaměřeného na náboženství (1998 a 2008) doplněného o výsledky kvalitativního výzkumu o charakteru představ o posmrtném životě. V evropském kontextu není víra v posmrtný život tak běžná v České republice, více než polovina české populace dnes vidí smrt jako definitivní konec života. Není to způsobeno pouze malým počtem věřících, ale také velkou divergencí od víry v posmrtný život v posledním desetiletí (především u mladších věkových kategorií). Současné představy o posmrtném životě jsou také velmi vágní a vedle abstraktně vnímaných idejí nebe a pekla se objevily nové koncepce, z nichž nejrozšířenější je víra v reinkarnaci duší. Tento článek popisuje konkrétní myšlenky Čechů středního věku (30-50 let), a to nejen nevěřících, ale i praktikující římských katolíků.
 
Anotace v angličtině:  The article overviews the spreading of faith in the afterlife in contemporary Czech society while using data from the international ISSP research focused on religion (1998 and 2008), complemented by qualitative research results on the character of ideas of the afterlife. In the European context, faith in the afterlife is not so common in the Czech Republic; more than half of the Czech population today sees death as the definitive end of life. This is not caused only by the small amount of believers, but also by a great divergence from believing in the afterlife in the last decade (mostly in younger age categories). Contemporary notions of the afterlife are also very vague, and besides the abstractly conceived ideas of Heaven and Hell, new conceptions have arisen, of which the most widespread is the belief in reincarnation of souls. The article describes specific ideas of middle-aged Czechs (30ľ50 years old), not only non-believers, but practicing Roman Catholics, as well.
Klíčová slova: smrt; česká společnost; život posmrtný; sociologie náboženství

Klíčová slova v angličtině: death; afterlife; religion; Czech society; sociology of religion
Návaznost: GA403/06/0574 Detradicionalizace a individualizace náboženství v České republice a jejich sociopolitické a socioekonomické důsledky
Poznámka:  VÚPSV se na projektu nepodílí
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Článek z periodika


Báze dat jsou řízeny systémem WEBIS
Copyright © 1998-2011, CEIT