Publikační činnost: 2009
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Péče o děti předškolního a raného školního věku. [Day care for children of pre-school and early-school age.]. / Věra Kuchařová, Pavel Bareš, Sylva Höhne, Olga Nešporová, Kamila Svobodová, Anna Šťastná, Blanka Plasová, Lucie Žáčková - Praha: VÚPSV, v.v.i., 2009. - 214 s. - ISBN 978-80-7416-041-7

[ Kuchařová, Věra - Bareš, Pavel - Höhne, Sylva - Nešporová, Olga - Svobodová, Kamila - Šťastná, Anna - Plasová, Blanka - Žáčková, Lucie ]

Externí odkaz
Anotace:  Studie se zaměřuje na popis a zhodnocení rozsahu, podmínek a variability poskytování služeb péče o děti předškolního a ranně školního věku. Konkrétním cílem výzkumu, na němž je založena, bylo doplnění statistických informací o charakteristiky činností a dostupnosti jeslí a mateřských škol a o hlubší znalost neinstitucionálních forem péče. V případě dětí školního věku je záměrem studie blíže charakterizovat péči o tyto děti poskytovanou školami v době mimo vyučování. Studie zohledňuje sociální, zdravotní, ekonomické a právní aspekty sledované problematiky. V zájmu zhodnocení poptávkové a nabídkové strany systému denní péče o malé děti se zaměřuje na tři oblasti: na příjemce služeb (z jejich pohledu i z pohledu relevantních subjektů), na poskytovatele služeb (institucionální i neinstitucionální formy zajištění služeb) a na systémové a organizační podmínky poskytování služeb péče o děti.
 
Anotace v angličtině:  The study describes and assesses range, conditions and variability of providing day care for children of pre-school and early-school age. The aim of the research was to supply missing statistical data with less accessible information. Among these are characteristics of activities and availability of nurseries and pre-schools, and deeper understanding of non-institutional forms of day care. In case of school age children the study aims to closely characterize the care for these children as provided by the schools outside teaching hours. The study takes into consideration social, health, financial and legal aspects of investigated issues. In order to evaluate demands and what is on offer in regard to the system of day care for small children the study focuses on three areas: recipients of the services (from their view as well as the view of relevant subjects), providers of the services (institutional and non-institutional forms) and on system and organisational circumstances.
Klíčová slova: denní péče o malé děti; péče institucionální; péče mimo rodinu; péče o děti mimo vyučování

Klíčová slova v angličtině: day care for children; institutional care; non-family care for children; after-school care
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Návaznost: HR162/07 - Zmapování dostupnosti a podmínek pobytu dětí v jeslích, mateřských školách, školních družinách a obdobných zařízení a jiných neinstitucionálních forem péče o děti v ČR včetně identifikace překážek jejich využívání s návrhy možných opatření k jejich rozvoji
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Kniha

Publikační činnost: 2010
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Rodina a zaměstnání s ohledem na rodinný cyklus. [Family and Employment with respect to the family cycle.]. / Sylva Höhne, Věra Kuchařová, Kamila Svobodová, Anna Šťastná, Lucie Žáčková - Praha: VÚPSV, v.v.i., 2010. - 108 s. - ISBN 978-80-7416-059-2

[ Höhne, Sylva - Kuchařová, Věra - Svobodová, Kamila - Šťastná, Anna - Žáčková, Lucie ]

Externí odkaz
Anotace:  Publikace přináší výsledky série empirických šetření zaměřujících se na vybrané etapy životního cyklu. Výzkumné sondy zjišťovaly mimo jiné individuální předpoklady harmonizace tří sfér ľ rodina, zaměstnání a vzdělání - na úrovni rodin a rodinných vztahů. 1. část publikace je věnována sféře rodiny, jsou sledovány hodnoty a postoje spojené s partnerstvím a rodičovstvím, jejich naplňování v podobě reálných životních a rodinných strategií. Zvláštní pozornost je věnována času v rodinném životě a v zaměstnání. Předmětem druhé části je současné socioekonomické postavení mužů a žen v dané fázi rodinného cyklu (profesní zařazení a pracovní podmínky zástupců jednotlivých rodin, hodnocení jejich příjmové a materiální situace). Klíčovým tématem 3. části studie je sladění pracovního a rodinného života, plány, strategie a názory na význam zaměstnání a rodiny v životě responČdentů. Jsou analyzovány zkušenosti a postoje k rodině a opatřením sociální politiky.
 
Anotace v angličtině:  The monograph presents results of a series of empirical surveys focused on the specific stages of the life cycle. The aim is to identify individual requirements and chances of balancing the three spheres - family, employment and education - within families and family relationships. The 1st part of the publication is devoted to the family sphere and focuses on the values and attitudes connected with partnership and parenthood as well as their implementation in the real family life and life strategies. Special attention is paid to the issue of time management of family life and employment. The 2nd part deals with the socio-economic status of men and women over the life course (the professional status and working conditions of respondents, their income and material conditions of families). The last part deals with work-life balance and plans, strategies and attitudes towards the importance of work and family life. It analyses also experiences and attitudes towards family and social policy measures.
Klíčová slova: rodina; partnerství; rodičovství; cyklus životní; zaměstnání; sladění pracovního a rodinného života; vzdělání

Klíčová slova v angličtině: family; partnership; parenthood; life course; employment; reconciliation of work and family life; education
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Návaznost: 1J051/05-DP2 Rodina, zaměstnání, vzdělání
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Kniha

Publikační činnost: 2021
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Metodika indikátorů komplexního výzkumu o situaci rodin s dětmi [Methodology of Indicators of Comprehensive Research on the Situation of Families with Children]. / Sylva HÖHNE, Jana PALONCYOVÁ, Lucie ŽÁČKOVÁ - Praha: VÚPSV, v. v. i., 2021. - 191 stran - ISBN 978-80-7416-408-8 (print), - ISBN 978-80-7416-409-5 (pdf)

[ HÖHNE, Sylva - PALONCYOVÁ, Jana - ŽÁČKOVÁ, Lucie ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  Překládaná metodika popisuje zásadní oblasti vztahující se k životu rodin s dětmi a rodinné politice. Metodika se opírá jak o tzv. tvrdá data oficiální statistiky (nejčastěji Českého statistického úřadu a Ministerstva práce a sociálních věcí, dále České správy sociálního zabezpečení, Ministerstva spravedlnosti, Ústavu zdravotnických informací a statistiky, příp. Eurostatu), tak o "měkká" data ze sociologických šetření realizovaných v posledních letech zejména Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, v. v. i., ale i jinými institucemi.
Metodika tematicky pokrývá hlavní oblasti obsažené v Koncepci rodinné politiky MPSV. Je členěna do čtyř hlavních kapitol a jedné přílohy podle typu indikátorů a jejich zdrojů. V první kapitole jsou prezentovány indikátory demografického vývoje. Druhá se zabývá indikátory slaďování práce a rodiny z hlediska zajištění péče o děti a domácnost. Následuje kapitola sdružující socioekonomické indikátory ve vztahu k rodině s dětmi. Nakonec jsou představeny indikátory vycházející z vybraných sociologických šetření se zaměřením na hodnoty a postoje z oblasti rodinného chování. Pro každý ukazatel je uváděna definice a, pokud je to možné, přímý odkaz na jeho konkrétní zdroj. Kromě ukazatelů získatelných ze statistik jsou zahrnuty také odvozené indikátory, vzniklé vlastním výpočtem z dostupných dat. V příloze jsou uvedeny ukázky otázek ze sociologických šetření, jež mohou sloužit jako inspirace v budoucích výzkumech.
Cílem metodiky je poskytnout uživateli systematický přehled ukazatelů zaměřených na rodiny s dětmi, rodinné chování, slaďování práce a rodiny a opatření sociální a rodinné politiky. Sledování vybraných ukazatelů by mělo být podkladem pro aktualizaci strategických materiálů v oblasti rodinné politiky zejména na celostátní, ale i regionální úrovni. Jejím účelem je usnadnit uživateli orientaci v dostupných statistikách, vytipovat relevantní ukazatele pro vybraná témata, zmapovat jejich dostupnost a odkázat přímo na jejich zdroje.
Předkládaná metodika je jedním z výstupů dlouhodobého projektu Komplexní výzkum o situaci rodin a seniorů (2018-2022), v jehož rámci jsou postupně sledovány různé typy rodin.
 
Anotace v angličtině:  The methodology serves for the description of key areas related to both the lives of families with children and overall family policy. The methodology is based on both so-called "hardö data provided by official statistics (most frequently sourced from the Czech Statistical Office, the Ministry of Labour and Social Affairs, the Czech Social Security Administration, the Ministry of Justice, the Institute of Health Information and Statistics and Eurostat) and "softö data obtained from sociological surveys carried out in recent years, especially by the Research Institute for Labour and Social Affairs, but also including surveys conducted by other relevant institutions.
The methodology relates to the main areas covered by the MoLSA Family Policy Concept. It is divided into four main chapters and one appendix according to the type of indicators and the sources thereof. The first chapter presents demographic development indicators, while the second chapter addresses indicators associated with the reconciliation of work and family life in terms of providing care for children and the household.
The following chapter covers socio-economic indicators with respect to families with children, and the final chapter presents indicators that are based on the results of selected sociological surveys that focused on values and attitudes related to the field of family behaviour. A definition is provided for each indicator and, where possible, a direct reference is provided for its specific source. In addition to those indicators that can be obtained from the available statistical data, the methodology also includes indicators that were created via own calculations derived from the available data. The appendix provides examples of the questions posed in sociological surveys that have the potential to serve as inspiration for future research in the field.
The main aim of the methodology is to provide users with a systematic overview of indicators that focus on families with children, family behaviour, the work-life balance and social and family policy measures. It is intended that the monitoring of the selected indicators will provide the background for the updating of strategic materials in the field of family policy, especially at the national, but also at the regional level. The main intention is to make it easier for users to navigate their way through the statistics available, to identify the relevant indicators for the respective topics, to map the availability of such indicators and to link them directly to their various sources.
The methodology thus presented comprises one of the outputs of the long-term Comprehensive Research on the Situation of Families and Seniors (2018-2022) project, as part of which various types of families are being monitored on a continuous basis.
Klíčová slova: ČR; rodina; politika rodinná; rodičovství; chování rodinné; sladění pracovního a rodinného života; příjmy; výdaje; výzkum kvalitativní

Klíčová slova v angličtině: Czech Republic; family; family policy; parenthood; family behaviour; reconciliation of work and family life; income; expenditure; quantitative survey
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Návaznost: IP70606 Komplexní výzkum o situaci rodin a seniorů
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Kniha

Publikační činnost: 2021
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Bezdětní a postoje k rodičovství [Childless and attitudes to parenthood]. / Jana PALONCYOVÁ, Sylva HÖHNE, Věra KUCHAŘOVÁ, Lucie ŽÁČKOVÁ, Hana HAŠKOVÁ, Aco LUKIĆ - První vydání - Praha: VÚPSV, v. v. i., 2021. - 170 stran - ISBN 978-80-7416-412-5 (print), - ISBN 978-80-7416-413-2 (pdf)

[ PALONCYOVÁ, Jana - HÖHNE, Sylva - KUCHAŘOVÁ, Věra - ŽÁČKOVÁ, Lucie - HAŠKOVÁ, Hana - LUKIĆ, Aco ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  Fenomén bezdětnosti je jedním z rysů demografického vývoje evropských populací. V mezinárodním kontextu se Česká republika řadí k zemím s nejnižším podílem bezdětných žen v populaci. Podle projekcí bude nejvyšší, téměř pětinový podíl trvale bezdětných v generacích narozených v polovině 80. let, v dalších generacích by měl postupně klesat na 11 %, podíl žen se dvěma dětmi se sníží na 45 až 47 %.
Monografie přináší výsledky výzkumu bezdětných jedinců a párů ve věku 25 až 44 let založeného na kvantitativní a kvalitativní metodologii. Mít někdy v budoucnu dítě si přeje sedm z deseti bezdětných respondentů, naproti tomu přibližně každý desátý žádné děti nechce, ostatní o dětech zatím nepřemýšlejí, nebo je mít nemohou. Za nedobrovolnou označují vlastní bezdětnost významně častěji ženy než muži a také singles. Mezi hlavní udávané důvody bezdětnosti patří nejistota partnerského vztahu či absence partnera nebo preference svobodného a nezávislého života. Z ekonomických důvodů je to především nedostatečné finanční zázemí a problematická bytová situace. Mladí bezdětní lidé bydlí nejčastěji v nájemním bytě, ale touha mít vlastní byt či dům je u nich poměrně silná. Práce a zaměstnání se u bezdětných lidí nejeví jako konkurenční proti rodičovství.
Mezi opatřeními sociální politiky by bezdětní uvítali zejména podporu bydlení, služeb péče a příspěvků zabraňujících poklesu příjmu domácnosti v době rodičem poskytované péče o děti.
Studie je jedním z výstupů víceletého projektu Komplexní výzkum o situaci rodin a seniorů (2018-2022), v jehož rámci jsou postupně sledovány různé typy rodin.
 
Anotace v angličtině:  The phenomenon of childlessness comprises one of the most significant features of the demographic development of European populations. In the international context, the Czech Republic has one of the lowest shares of childless women in the population. According to projections, the highest proportion, i.e. almost one-fifth, of permanently childless women will concern those born in the mid-1980s; the proportion in subsequent generations is forecast to gradually decrease to 11%, and the share of women with two children will decrease to 45ľ47%.
The monograph presents the results of research on childless persons and couples aged 25 to 44 years based on both quantitative and qualitative methodology. Seven out of ten childless respondents stated that they wished to have a child sometime in the future, whereas approximately one in ten stated that did not want any children, and the rest declared that they were not thinking of having children or were unable to do so. Women significantly more often than men and singles considered their childlessness to be involuntary. The main reasons given for childlessness include the uncertainty of the partnership, the absence of a partner and the preference for a free and independent life. The economic reasons put forward concerned principally insufficient financial means and problems with housing. Young childless people most often live in rented apartments but have a relatively strong desire to own their own apartment or house.
The work and employment of childless persons do not appear to be in conflict with parenthood. With respect to social policy measures in this area, childless persons would welcome, in particular, support for housing, improved care services and allowances aimed at preventing a reduction in the household income during periods of parental care.
The study comprises one of the outputs of the multi-annual Comprehensive Research of the Situation of Families and Seniors (2018-2022) project which is monitoring the development of various types of family units.
Klíčová slova: ČR; bezdětnost; rodičovství; partnerství; postoje; příjmy; výdaje; politika rodinná; bydlení

Klíčová slova v angličtině: Czech Republic; childlessness ; parenthood; partnership; attitudes; income; expenditures; family policy; housing
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Návaznost: IP70606 Komplexní výzkum o situaci rodin a seniorů
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Kniha

Publikační činnost: 2022
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Stabilita rodiny a porozchodová péče o děti ve veřejném mínění [Family Stability and Care for Children after Parents Separation/Divorce in Public Opinion]. / Jana PALONCYOVÁ, Sylva HÖHNE, Jana BARVÍKOVÁ, Lucie ŽÁČKOVÁ, Kristýna JANUROVÁ - Praha: VÚPSV, v. v. i., 2022. - 69 stran - ISBN 978-80-7416-436-1 (print), - ISBN 978-80-7416-437-8 (pdf)

[ PALONCYOVÁ, Jana - HÖHNE, Sylva - BARVÍKOVÁ, Jana - ŽÁČKOVÁ, Lucie - JANUROVÁ, Kristýna ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  Studie přináší výsledky Výzkumu veřejného mínění k problematice stability současných rodin se zaměřením na uspořádání péče o nezletilé děti po rozvodu/rozchodu rodičů (Stabilita rodiny 2020), který na reprezentativním výzkumném vzorku dospělé populace ČR ve věku 18 až 65 let mapoval názory a postoje veřejnosti ve čtyřech hlavních tematických oblastech: 1. rodina, partnerství a rozchod/rozvod; 2. důležitost odborné pomoci; 3. uspořádání péče o děti po rozchodu/rozvodu; 4. výživné. Samotný sběr dat proběhl v závěru roku 2020 a byl realizován jako jedno z dílčích šetření v rámci pětiletého projektu Dopady míry rodičovského konfliktu na dítě a role, jakou v nich hraje konkrétní forma porozvodového uspořádání péče (IP70612).
Podle výsledků výzkumu Stabilita rodiny 2020 partnerský vztah pro většinu populace představuje důležitou životní hodnotu, není však cílem sám o sobě, důraz je kladen na jeho kvalitu. Hlavními příčinami rozpadu partnerství pak bývají nevěra, případně jiný partnerský vztah, nedostatek vzájemné pozornosti, neschopnost společně hovořit a odlišnosti v názorech a postojích. Výzkum ukázal, že ačkoli není rozpad rodiny v české společnosti výjimečným jevem, míra povědomí o tom, jak celý proces probíhá, jak je možné péči o děti následně nastavit a jaké to vše může mít praktické dopady na děti i rodiče, je obecně relativně nízká. Potvrdil tak naléhavou potřebu systematického uchopení edukace rozcházejících se rodičů formou psycho-sociálně-právního poradenství a osvěty široké veřejnosti, kterou vnímají a vyjadřují mnozí odborníci zapojení do řešení rodičovského konfliktu a situace rodin v/po rozpadu.
 
Anotace v angličtině:  The study presents the results of Public Opinion Research on the issue of the stability of contemporary families with a focus on the arrangement of care for minor children following parental divorce/separation (Family Stability 2020), which mapped the opinions and attitudes of the public in the form of a representative research sample of the adult population of the Czech Republic aged 18 to 65 in four main thematic areas: 1. family, partnership and separation/divorce; 2. the importance of professional assistance; 3. child care arrangements following separation/divorce; 4. alimony. The collection of the data took place at the end of 2020 in the form of a subproject conducted in the context of the five-year project Impacts of the degree of parental conflict on children and the role played by the specific form of post-separation care arrangement (IP70612).
According to the results of the Family Stability 2020 research, partnerships represent an important life value for the majority of the population; however, it is not an aim in itself, rather the most important aspect concerns the quality of the relationship. The main causes of the breakup of partnerships are infidelity/different partner relationship, a lack of mutual attention, the inability to talk together and differences in opinions and attitudes. Research has shown that although the breakup of the family is not an exceptional phenomenon in Czech society, the degree of awareness of how the process takes place, how it is possible to set up care for children after the breakup and what practical impacts the breakup process exert on children and parents is generally relatively low.
The research results thus confirmed the urgent need for both the provision of systematic "educationö for separating parents in the form of psycho-social-legal counselling and the broader education of the general public in this area, approaches that are supported by many experts involved in solving parental conflicts and the situations of families in/following separation situations.
Klíčová slova: rodina; partnerství; rodičovství; stabilita rodiny; rozvod; rozchod rodičů; porozchodová péče o děti; výlučná péče; společná péče; COVID-19

Klíčová slova v angličtině: family; partnership; parenthood; family stability; divorce; separation; care for children; joint custody; shared custody; COVID-19
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Návaznost: IP70612 Dopady míry rodičovského konfliktu na dítě a role, jakou v nich hraje konkrétní forma porozvodového uspořádání péče
Pracoviště: VUPSVRP Typ: Kniha

Publikační činnost: 2022
BDD - odborné články v domácích recenzovaných časopisech

Dopady pandemie na sólo rodiče a jejich potřebu neformální pomoci. / Sylva HÖHNE, Lucie ŽÁČKOVÁ - In: Sociální studia/Social Studies. - ISSN 1214-813X - Roč. 19, č. 2 (2022), s. 55-74 (19 stran).

[ HÖHNE, Sylva - ŽÁČKOVÁ, Lucie ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace v angličtině:  The Covid-19 pandemic has affected the work, personal, and family lives of all Czechs. In this regard, single parents are one of the most vulnerable groups. They are very frequent recipients of external support, provided by the state or by grandparents. Government restrictions, accompanied by, among other things, reduced availability of institutional childcare services, have significantly increased parentsĺ demand for informal childcare. However, grandparents have not been able to fully satisfy this demand. Within the proposed typology, the so-called risk group of single parents who did not receive the required childcare support concerning school preparation or free time, as well financial or material help, was identified. The size of this group grew during the pandemic.
According to regression analysis, parents of preschool and younger school children, working in precarious forms of work, in a low-income situation, and/or in rental housing, were at higher risk of falling into the group of single parents who need informal support.
Klíčová slova: ČR; sólo rodič; péče o děti; podpora finanční; COVID-19; péče neformální

Klíčová slova v angličtině: Czech Republic; single parent; informal care; child care; financial support; COVID-19
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Návaznost: 691920 Dopady pandemie COVID-19 na sólo rodiče
Poznámka:  DOI: https://doi.org/10.5817/SOC2022-32989
Pracoviště: VUPSVRP Typ: Článek z periodika


Báze dat jsou řízeny systémem WEBIS
Copyright © 1998-2011, CEIT