Publikační činnost: 2015
BED - odborné příspěvky v recenzovaných domácích sbornících (konferenční i nekonferenční)

(Ne)Plánování rodičovství - přechod k otcovství u mužů v České republice [/(No)Planning of a family - transition to paternity of men in Czech Republic]. / Anna Šťastná, Renata Kyzlinková - In: Sborník z konference Reprodukce lidského kapitálu ľ vzájemné vazby a souvislosti. - Praha : Nakladatelství Oeconomica, 2015. - ISBN 978-80-245-2112-1. - s. 366-383 (18 s.).

[ Šťastná, Anna - Kyzlinková, Renata ]

Akce: RELIK - Reprodukce lidského kapitálu, 12,-13.11.2015
Anotace:  Příspěvek diskutuje okolnosti a strukturální požadavky přechodu mužů od bezdětnosti k prvnímu dítěti. Analýza se skládá ze dvou hlavních přístupů: 1) popisný přístup ukazuje pomocí základních statistických metod hlavní rozdíly mezi bezdětnými muži, kteří se chtějí stát otci, a těmi, kteří děti do budoucna neplánují; 2) průzkumný přístup využívající vícerozměrné statistické modely, aby zjistil charakteristiky mužů, které zvyšují vyhlídky mít děti. Hlavní charakteristiky (proměnné) vstupující do analýzy v naší studii jsou úroveň vzdělání, ekonomické postavení, historie partnerských vztahů, původní rodinné prostředí, zkušenosti s vlastním bydlením, zkušenosti se soužitím s dětmi (nevlastní děti, adoptivní děti, pěstounská péče) a zdravotní stav.
 
Anotace v angličtině:  In the paper we discuss circumstances and structural conditionalities of male transition between childlessness and the first child. Our analysis consists of two main approaches 1) descriptive one shows via basic statistical methods main differences between childless men who want to be fathers and those who don´t plan children in their future 2) exploratory one using the multivariate statistical models to find out characteristics of men that increase prospects to have children. Main characteristics (variables) entering the analysis in our study are level of education, economical status, partner relationshipsĹ history, family of origin background, experience with own housing, experience with cohabitation with children (stepchildren, adoptive children, foster care) and health status.
Klíčová slova: otcovství; plodnost mužská; logistická regrese; reprodukční plány; bezdětnost

Klíčová slova v angličtině: fatherhood; male fertility; logistic regression; reproductive plans; childlessness
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Poznámka:  Dostupné z: http://kdem.vse.cz/resources/relik15/download/pdf/58-Stastna-Anna-paper.pdf
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Článek ze sborníku

Publikační činnost: 2016
BDD - odborné články v domácích recenzovaných časopisech

Reprodukční plány mladých mužů v ČR [Reproductive plans of young men in the Czech Republic]. / Renata Kyzlinková, Anna Šťastná - In: Demografie. - ISSN 0011-8265 - Roč. 58, č. 2 (2016), s. 111-128 (18 s.).

[ Kyzlinková, Renata - Šťastná, Anna ]

Externí odkaz
Anotace:  Příspěvek diskutuje o okolnosti a strukturální podmínky mužského přechodu mezi bezdětností a prvním dítětem na základě šetření rozsáhlého vzorku "Životní o pracovní dráhy 2010". Analýza ukázala, že šance, že muž plánuje děti ve svém životě je výrazně ovlivněna zejména úrovní jeho vzdělání, partnerskou historií a jeho názory na hodnotu mít děti v životě. Ukázalo se, že nejvyšší šanci mít v budoucnosti děti mají muži s vysokoškolským vzděláním, kteří mají partnera, a věří, že život bez dětí nemůže být stejně naplňující jako život s dětmi.
 
Anotace v angličtině:  The paper discusses the circumstances and structural conditions of the male transition between childlessness and the first child based on an extensive sample survey ĹŽivotní a pracovní dráhy 2010ĺ (Life and Work Trajectories 2010). The analysis revealed that the chances that a man plans children in his life is significantly influenced particularly by his level of education, partner history and his views on the value of having children in life. Men with a university education who have a partner and believe that a life without children cannot be as fulfilling as a life with children were shown to have the highest chances of having children in the future.
Klíčová slova: otcovství; plodnost mužská; regrese logistická; reprodukční plány; bezdětnost

Klíčová slova v angličtině: fatherhood; male fertility; logistic regression; reproductive plans; childlessness
Klasifikace: T02 - stárnutí, staří, demografie
Návaznost: GA15-14736S Otcovství a mateřství v kontextech trhu práce a sociální politiky
Pracoviště: VUPSVPSDAPV Typ: Článek z periodika

Publikační činnost: 2017
BDC - odborné články v zahraničních recenzovaných časopisech

Bezdetnosť - nový fenomén v životných dráhach žien na Slovensku [Childlessness ľ a New Phenomenon in the Life Courses of Women in Slovakia]. / Branislav Šprocha, Anna Šťastná, Luděk Šídlo - In: Sociológia. - ISSN 0049-1225 - Roč. 49, č. 5 (2017), s. 561-587 (27 s.).

[ Šprocha, Branislav - Šťastná, Anna - Šídlo, Luděk ]

Anotace:  Tato studie poskytuje podrobnou rekonstrukci dlouhodobých trendů bezdětnosti u žen na Slovensku. Dále se autoři zaměřují na změny v plodnosti kohorty a zejména na první porod v souvislosti s budoucím vývojem bezdětnosti u žen narozených v pozdních sedmdesátých letech a v první polovině osmdesátých let. Velmi důležitým cílem této práce je podrobněji se zaměřit na skupinu žen, které zůstávají bezdětné ve společnosti, kde lidé uzavírali manželství a měli děti ve velmi raném věku a stát se matkou byla obecná norma. Analýza je založena na sčítání lidu. Pomocí míry bezdětnosti a binární logistické regrese se autoři pokouší identifikovat charakteristiky, které určují, zda ženy zůstanou bezdětné nebo ne.
 
Anotace v angličtině:  This study provides a detailed reconstruction of long-term childlessness trends among women in Slovakia. In addition, we focus on the changes in cohort fertility and especially in first births in connection to the future development of childlessness among women born in the late 1970s and the first half of the 1980s. A very important goal of this paper is to look more closely at a group of women who remain childless in a society where people married and had children at very early age and where becoming a mother was a general norm. Our analysis is based on the Population Censuses. Using the childlessness rate and binary logistical regression, we attempt to identify characteristics which determine whether women will remain childless or not.
Klíčová slova: porodnost; deti; ženy; vzdělání dosažené; SR; bezdětnost

Klíčová slova v angličtině: childlessness; fertility; postponement; education; religion; ethnicity; Slovakia
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Pracoviště: Typ: Článek z periodika

Publikační činnost: 2021
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Bezdětní a postoje k rodičovství [Childless and attitudes to parenthood]. / Jana PALONCYOVÁ, Sylva HÖHNE, Věra KUCHAŘOVÁ, Lucie ŽÁČKOVÁ, Hana HAŠKOVÁ, Aco LUKIĆ - První vydání - Praha: VÚPSV, v. v. i., 2021. - 170 stran - ISBN 978-80-7416-412-5 (print), - ISBN 978-80-7416-413-2 (pdf)

[ PALONCYOVÁ, Jana - HÖHNE, Sylva - KUCHAŘOVÁ, Věra - ŽÁČKOVÁ, Lucie - HAŠKOVÁ, Hana - LUKIĆ, Aco ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  Fenomén bezdětnosti je jedním z rysů demografického vývoje evropských populací. V mezinárodním kontextu se Česká republika řadí k zemím s nejnižším podílem bezdětných žen v populaci. Podle projekcí bude nejvyšší, téměř pětinový podíl trvale bezdětných v generacích narozených v polovině 80. let, v dalších generacích by měl postupně klesat na 11 %, podíl žen se dvěma dětmi se sníží na 45 až 47 %.
Monografie přináší výsledky výzkumu bezdětných jedinců a párů ve věku 25 až 44 let založeného na kvantitativní a kvalitativní metodologii. Mít někdy v budoucnu dítě si přeje sedm z deseti bezdětných respondentů, naproti tomu přibližně každý desátý žádné děti nechce, ostatní o dětech zatím nepřemýšlejí, nebo je mít nemohou. Za nedobrovolnou označují vlastní bezdětnost významně častěji ženy než muži a také singles. Mezi hlavní udávané důvody bezdětnosti patří nejistota partnerského vztahu či absence partnera nebo preference svobodného a nezávislého života. Z ekonomických důvodů je to především nedostatečné finanční zázemí a problematická bytová situace. Mladí bezdětní lidé bydlí nejčastěji v nájemním bytě, ale touha mít vlastní byt či dům je u nich poměrně silná. Práce a zaměstnání se u bezdětných lidí nejeví jako konkurenční proti rodičovství.
Mezi opatřeními sociální politiky by bezdětní uvítali zejména podporu bydlení, služeb péče a příspěvků zabraňujících poklesu příjmu domácnosti v době rodičem poskytované péče o děti.
Studie je jedním z výstupů víceletého projektu Komplexní výzkum o situaci rodin a seniorů (2018-2022), v jehož rámci jsou postupně sledovány různé typy rodin.
 
Anotace v angličtině:  The phenomenon of childlessness comprises one of the most significant features of the demographic development of European populations. In the international context, the Czech Republic has one of the lowest shares of childless women in the population. According to projections, the highest proportion, i.e. almost one-fifth, of permanently childless women will concern those born in the mid-1980s; the proportion in subsequent generations is forecast to gradually decrease to 11%, and the share of women with two children will decrease to 45ľ47%.
The monograph presents the results of research on childless persons and couples aged 25 to 44 years based on both quantitative and qualitative methodology. Seven out of ten childless respondents stated that they wished to have a child sometime in the future, whereas approximately one in ten stated that did not want any children, and the rest declared that they were not thinking of having children or were unable to do so. Women significantly more often than men and singles considered their childlessness to be involuntary. The main reasons given for childlessness include the uncertainty of the partnership, the absence of a partner and the preference for a free and independent life. The economic reasons put forward concerned principally insufficient financial means and problems with housing. Young childless people most often live in rented apartments but have a relatively strong desire to own their own apartment or house.
The work and employment of childless persons do not appear to be in conflict with parenthood. With respect to social policy measures in this area, childless persons would welcome, in particular, support for housing, improved care services and allowances aimed at preventing a reduction in the household income during periods of parental care.
The study comprises one of the outputs of the multi-annual Comprehensive Research of the Situation of Families and Seniors (2018-2022) project which is monitoring the development of various types of family units.
Klíčová slova: ČR; bezdětnost; rodičovství; partnerství; postoje; příjmy; výdaje; politika rodinná; bydlení

Klíčová slova v angličtině: Czech Republic; childlessness ; parenthood; partnership; attitudes; income; expenditures; family policy; housing
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Návaznost: IP70606 Komplexní výzkum o situaci rodin a seniorů
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Kniha


Báze dat jsou řízeny systémem WEBIS
Copyright © 1998-2011, CEIT