Publikační činnost: 2008
BED - odborné příspěvky v recenzovaných domácích sbornících (konferenční i nekonferenční)

Efektivita programů APZ a využití informačních technologií v praxi úřadů práce. [Efficiency of ALMP and usage of information technologies in the labour office]. / Tomáš Soukup - In: Veřejné politiky a jejich účinnost - determinanty racionálnosti řízení ve veřejném sektoru : Sborník příspěvků z mezinárodního vědeckého semináře pořádaného Katedrou veřejné ekonomie. Šlapanice, 24.-25. ledna 2008. - Brno : Masarykova univerzita, 2008. - ISBN 978-80-7399-345-0. - nestr., 7 s..

[ Soukup, Tomáš ]

Akce: Šlapanice, 24.-25.1.2008, EUR
Anotace:  Efektivita programů aktivní politiky zaměstnanosti do značné míry závisí na načasování a na vybrání vhodných uchazečů, kteří budou mít z účasti v programu největší přínos. Výběr uchazečů lze v zásadě provádět třemi možnými způsoby, nebo jejich vzájemnou kombinací. Jednou z možností jak efektivně selektovat uchazeče do programů APZ je tzv. Targeting, který je jednou z forem Early assessment (ten využívá či testuje většina zemí OECD).
 
Anotace v angličtině:  The efficiency of active labour market policy depends among others on timing of the interventions and selection of suitable claimants, who will profit most from the participation in the measure. It is possible to select the claimants in three ways or their mutual combination. Targeting is one of possibilities to improve the selection of right claimants for ALM programs. Most of the OECD countries deal with early assessment, which involves also the mentioned Targeitng.
Klíčová slova: ČR; politika zaměstnanosti; politika zaměstnanosti aktivní; cílenost programů APZ; Targeting; Early assessment

Klíčová slova v angličtině: Czech Republic; employment policy; active employment policy; targeting of ALMP interventions; Targeting; Early assessment
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
Návaznost: MPS4577300901 - Výzkumný záměr VÚPSV
Pracoviště: VUPSVPTPAZ Typ: Článek ze sborníku

Publikační činnost: 2022
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Vyhodnocení dopadu a cílenosti programu společensky účelných pracovních míst realizovaného v roce 2017 [Evaluation of the impact and targeting of the program of subsidised workplaces in 2017]. / Ondřej HORA, Miroslav SUCHANEC, Markéta HORÁKOVÁ, Helena MAREŠOVÁ, Marie TÁBORSKÁ - Praha: VÚPSV, v. v. i. - Výzkumné centrum Brno, 2022. - 108 stran - ISBN 978-80-7416-424-8 (print), - ISBN 978-80-7416-425-5 (pdf)

[ HORA, Ondřej - SUCHANEC, Miroslav - HORÁKOVÁ, Markéta - MAREŠOVÁ, Helena - TÁBORSKÁ, Marie ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  V tomto textu jsme se zabývali vyhodnocením programů aktivní politiky zaměstnanosti realizovaných v roce 2017. V textu byla uplatněna mikroekonomická perspektiva dopadového hodnocení (kvaziexperimentální ľ CEM) doplněná analýzou cílenosti programů a analýzou programových dokumentů a rozhovorů s pracovníky ÚP. Rok 2017 byl rokem nízké nezaměstnanosti (s tím souvisí změna struktury uchazečů) a snahy pracovníků Úřadu práce cílit SÚPM na nejvíce znevýhodněné uchazeče, klienty hmotné nouze atd. V roce 2017 byla převaha účastníků SÚPM alokována v pěti základních subtypech (SÚPM NIP OPZ, SÚPM ľ vyhrazení místa, Regionální SÚPM vyhrazené, Odborné praxe do 30 let a SÚPM ľ SVČ). Tyto programy se částečně odlišují jak účelem, tak svou cíleností. SÚPM mají schopnost držet valnou většinu svých účastníků dlouhodobě mimo evidenci Úřadu práce, a to i pokud dotace trvá jen půl roku. Rozsah účastníků, kteří jsou po programu průběžně v evidenci, je v závislosti na typu programu 10 až 20 % (většinou 10 až 15 %).
Někdy v budoucnu (po programu) se do evidence vrátilo cca 35 až 45 % účastníků. Účastníci programů se do evidence vracejí o něco častěji než kontrolní skupina, ale rozdíl není velký. Zaznamenali jsme větší návratnost do evidence u osob se zdravotními problémy a u starších uchazečů. Po návratu do evidence účastníci relativně rychle opět odcházejí, proto dochází k celkově nízké přítomnosti účastníků programů v evidenci. U odchodu z následné evidence se též projevuje vyšší podíl nástupů účastníků do zaměstnání. Z hlediska důvodu odchodu z evidence se v kontrolní skupině silně projevují neznámé důvody (23,5 %) a sankční vyřazení (18,1 %).
 
Anotace v angličtině:  This study evaluated Active labour market policy programs Ĺsubsidised workplaces in the private sector. We used the micro-economic perspective of impact evaluation (quasi-experimental ľ CEM). We also present the targeting analysis of the programs and explain the impacts in a broader context using program documents and interviews with public employment office (PES) employees. The year 2017, for which this analysis was conducted, was when the unemployment level in the Czech Republic was very low. Mostly the unemployed with substantial employability problems stayed in the PES register. Employment office workers targeted subsided workplaces to those unemployed with more work handicaps. We analysed five subtypes of subsidised workplaces. We found that these subtypes of subsidised workplaces differ in their intended purpose and targeting. Most program participants were out of the PES register during and after participation in the subsidised workplace.
About 10 to 20 percent of program participants are continuously in register and about 35 to 45 percent return to register after the program (comparable to the control group). People with disabilities and over 50 more often return to register after the program. When people return to register, they can leave again relatively quickly. In the control group, many unemployed left PES register to economic inactivity or sanctioned by PES.
Klíčová slova: ČR; trh práce; zaměstnanost; politika zaměstnanosti aktivní; evaluace; cílenost programů APZ

Klíčová slova v angličtině: Czech Republic; labour market; employment; active employment policy; Evaluation; program evaluation
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
Návaznost: EF692216 Vyhodnocování účinnosti a efektivity realizace APZ
Pracoviště: VUPSVBOOSP Typ: Kniha

Publikační činnost: 2022
BDC - odborné články v zahraničních recenzovaných časopisech

Front-line Work in Activation and Targeting of Re-qualification Programmes : Lessons from the Czech Republic [Přímá práce s klienty v oblasti aktivace a cílenost rekvalifikačních programů : Poučení z České republiky]. / Tomáš SIROVÁTKA, Miroslava RÁKOCZYOVÁ - In: European Journal of Social Work. - ISSN 1369-1457 - Roč. 25, č. 1 (2022), s. 162-175 (13 stran).

[ SIROVÁTKA, Tomáš - RÁKOCZYOVÁ, Miroslava ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  V důsledku paradigmatické změny politiky směrem k aktivaci a současné nízké míry nezaměstnanosti se do centra pozornosti aktivní politiky trhu práce v České republice dostaly nejvíce znevýhodněné skupiny nezaměstnaných. Cíl začlenit skupiny s četnými a/nebo závažnými znevýhodněními na trh práce představuje pro pracovníky Úřadu práce, kteří jsou s klienty v přímém styku, novou výzvu. Očekává se od nich totiž, že svým těžko umístitelným klientům poskytnou individualizované, na míru šité služby, a to včetně dobrého zacílení nástrojů aktivní politiky trhu práce. V textu se zabýváme otázkou, nakolik se těmto pracovníkům daří cílit rekvalifikační programy k nejvíce znevýhodněným skupinám, a také faktory, jež ovlivňují podobu přímé práce s nezaměstnanými.
Naše zjištění vycházejí z nedávno uskutečněných empirických (kvantitativních i kvalitativních) šetření české aktivní politiky trhu práce, na nichž jsme se podíleli, a z hloubkových rozhovorů provedených s pracovníky Úřadu práce, kteří jsou v přímém kontaktu s uchazeči o zaměstnání. Poukazujeme na selhání v oblasti poskytování individuálně přizpůsobených aktivačních služeb i v oblasti cílenosti rekvalifikačních programů na znevýhodněné skupiny a rozebíráme přitom faktory, jež za těmito selháními stojí (např. změny řízení ve sféře aktivace, nedostatečné personální zdroje, důraz na donucení a standardizace přímé práce s nezaměstnanými).
 
Anotace v angličtině:  A paradigmatic policy change towards activation, together with currently very low rates of unemployment, made the most disadvantaged groups of unemployed people the focus of active labour market policy in the Czech Republic. The aim of including people with multiple and/or severe disadvantages in the labour market represents a new challenge for front-line workers at employment offices, as they are expected to provide their hard-to-place clients with individualised, tailored services, including well-targeted active labour market policy measures. In this paper, we analyse how successful front-line workers are in targeting re-qualification programmes at the most disadvantaged groups and which factors shape front-line work. Our findings are based on recent empirical (quantitative as well as qualitative) research in Czech active labour market policy in which we took part and on in-depth interviews on the topic that we carried out with front-line employment-office employees.
We demonstrate failures in personalised front-line activation work and in targeting re-qualification programmes at disadvantaged groups and examine the underlying factors (e.g. governance reforms in activation, insufficient personnel resources, emphasis on coercion and standardisation of front-line work).
Klíčová slova: ČR; trh práce; aktivace na trhu práce; cílenost programů APZ; rekvalifikační programy

Klíčová slova v angličtině: Czech Republic; labour market; labour market activation; frontline workers; targeting; re-qualification programs
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
Návaznost: EF692216 Vyhodnocování účinnosti a efektivity realizace APZ
Pracoviště: VUPSVTP Typ: Článek z periodika


Báze dat jsou řízeny systémem WEBIS
Copyright © 1998-2011, CEIT