Publikační činnost: 2015
BED - odborné příspěvky v recenzovaných domácích sbornících (konferenční i nekonferenční)

(Ne)Plánování rodičovství - přechod k otcovství u mužů v České republice [/(No)Planning of a family - transition to paternity of men in Czech Republic]. / Anna Šťastná, Renata Kyzlinková - In: Sborník z konference Reprodukce lidského kapitálu ľ vzájemné vazby a souvislosti. - Praha : Nakladatelství Oeconomica, 2015. - ISBN 978-80-245-2112-1. - s. 366-383 (18 s.).

[ Šťastná, Anna - Kyzlinková, Renata ]

Akce: RELIK - Reprodukce lidského kapitálu, 12,-13.11.2015
Anotace:  Příspěvek diskutuje okolnosti a strukturální požadavky přechodu mužů od bezdětnosti k prvnímu dítěti. Analýza se skládá ze dvou hlavních přístupů: 1) popisný přístup ukazuje pomocí základních statistických metod hlavní rozdíly mezi bezdětnými muži, kteří se chtějí stát otci, a těmi, kteří děti do budoucna neplánují; 2) průzkumný přístup využívající vícerozměrné statistické modely, aby zjistil charakteristiky mužů, které zvyšují vyhlídky mít děti. Hlavní charakteristiky (proměnné) vstupující do analýzy v naší studii jsou úroveň vzdělání, ekonomické postavení, historie partnerských vztahů, původní rodinné prostředí, zkušenosti s vlastním bydlením, zkušenosti se soužitím s dětmi (nevlastní děti, adoptivní děti, pěstounská péče) a zdravotní stav.
 
Anotace v angličtině:  In the paper we discuss circumstances and structural conditionalities of male transition between childlessness and the first child. Our analysis consists of two main approaches 1) descriptive one shows via basic statistical methods main differences between childless men who want to be fathers and those who don´t plan children in their future 2) exploratory one using the multivariate statistical models to find out characteristics of men that increase prospects to have children. Main characteristics (variables) entering the analysis in our study are level of education, economical status, partner relationshipsĹ history, family of origin background, experience with own housing, experience with cohabitation with children (stepchildren, adoptive children, foster care) and health status.
Klíčová slova: otcovství; plodnost mužská; logistická regrese; reprodukční plány; bezdětnost

Klíčová slova v angličtině: fatherhood; male fertility; logistic regression; reproductive plans; childlessness
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Poznámka:  Dostupné z: http://kdem.vse.cz/resources/relik15/download/pdf/58-Stastna-Anna-paper.pdf
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Článek ze sborníku

Publikační činnost: 2016
BDD - odborné články v domácích recenzovaných časopisech

Reprodukční plány mladých mužů v ČR [Reproductive plans of young men in the Czech Republic]. / Renata Kyzlinková, Anna Šťastná - In: Demografie. - ISSN 0011-8265 - Roč. 58, č. 2 (2016), s. 111-128 (18 s.).

[ Kyzlinková, Renata - Šťastná, Anna ]

Externí odkaz
Anotace:  Příspěvek diskutuje o okolnosti a strukturální podmínky mužského přechodu mezi bezdětností a prvním dítětem na základě šetření rozsáhlého vzorku "Životní o pracovní dráhy 2010". Analýza ukázala, že šance, že muž plánuje děti ve svém životě je výrazně ovlivněna zejména úrovní jeho vzdělání, partnerskou historií a jeho názory na hodnotu mít děti v životě. Ukázalo se, že nejvyšší šanci mít v budoucnosti děti mají muži s vysokoškolským vzděláním, kteří mají partnera, a věří, že život bez dětí nemůže být stejně naplňující jako život s dětmi.
 
Anotace v angličtině:  The paper discusses the circumstances and structural conditions of the male transition between childlessness and the first child based on an extensive sample survey ĹŽivotní a pracovní dráhy 2010ĺ (Life and Work Trajectories 2010). The analysis revealed that the chances that a man plans children in his life is significantly influenced particularly by his level of education, partner history and his views on the value of having children in life. Men with a university education who have a partner and believe that a life without children cannot be as fulfilling as a life with children were shown to have the highest chances of having children in the future.
Klíčová slova: otcovství; plodnost mužská; regrese logistická; reprodukční plány; bezdětnost

Klíčová slova v angličtině: fatherhood; male fertility; logistic regression; reproductive plans; childlessness
Klasifikace: T02 - stárnutí, staří, demografie
Návaznost: GA15-14736S Otcovství a mateřství v kontextech trhu práce a sociální politiky
Pracoviště: VUPSVPSDAPV Typ: Článek z periodika

Publikační činnost: 2019
BDD - odborné články v domácích recenzovaných časopisech

Vzdělání a přechod k otcovství v České republice: reflexe dvou společenských kontextů [Education and the Transition to Fatherhood in the Czech Republic: The Reflection of two Societal Contexts]. / Anna Šťastná, Renata Kyzlinková - In: Sociológia. - ISSN 0049-1225 - Roč. 51, č. 4 (2019), s. 393-419 (27 s.).

[ Šťastná, Anna - Kyzlinková, Renata ]

Anotace:  Cílem článku je identifikovat, jakou úlohu sehrávalo vzdělání při přechodu k otcovství u českých mužů ve dvou časových etapách charakterizovaných odlišným politickým a společenským režimem - období socialismu od r. 1960 do r. 1989 a přechodové a popřechodové obdo od r. 1990 do r. 2008. Používáme data získaná z českého šetření Generace a gender (2008) a metody modelování historie událostí. Vliv vzdělání je studován z hlediska jeho interakce s různými dalšími charakteristikami jednotlivce. Analýza odhalila, že reprodukční chování se liší v závislosti na úrovni vzdělání s ohledem na různé podskupiny, jak jsou definovány např. statutem partnerství nebo složením rodiny. Cílem studie je rozšířit debatu o vlivu vzdělání na plodnost zavedením aspektu mužského reprodukčního chování.
 
Anotace v angličtině:  The aim of the study is to identify the transition of men to first birth in the Czech Republic focusing particularly on the impact of the level of education. Two different time periods characterised by differing political and societal orders are subjected to study ľ the period of state socialism from 1960 to 1989 and the transition and post-transition period from 1990 to 2008. We employ data obtained from the Czech Generations and Gender Survey (2008) and the event history modelling method. The impact of education is studied in terms of the interaction thereof with various other characteristics of the individual. The analysis revealed that reproductive behaviour differs depending on the educational level with respect to differing subgroups as defined by e.g. partnership status or the composition of the family of orientation. The study aims to extend the debate on the influence of education on fertility by introducing the aspect of male reproduction behaviour.
Klíčová slova: muži; otcovství; plodnost mužská; modelování historie událostí; první dítě; vzdělání dosažené; plánování rodiny; manželství; soužití nesezdané

Klíčová slova v angličtině: Czech Republic; men; fatherhood; male fertility; event history analysis; first birth; education; family planning; marriage; cohabitation
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Návaznost: GA15-14736S Otcovství a mateřství v kontextech trhu práce a sociální politiky
Poznámka:  DOI: https://doi.org/10.31577/sociologia.2019.51.4.18
WoS: 000482033000003
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Článek z periodika


Báze dat jsou řízeny systémem WEBIS
Copyright © 1998-2011, CEIT