Publikační činnost: 2010
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Rodina a zaměstnání s ohledem na rodinný cyklus. [Family and Employment with respect to the family cycle.]. / Sylva Höhne, Věra Kuchařová, Kamila Svobodová, Anna Šťastná, Lucie Žáčková - Praha: VÚPSV, v.v.i., 2010. - 108 s. - ISBN 978-80-7416-059-2

[ Höhne, Sylva - Kuchařová, Věra - Svobodová, Kamila - Šťastná, Anna - Žáčková, Lucie ]

Externí odkaz
Anotace:  Publikace přináší výsledky série empirických šetření zaměřujících se na vybrané etapy životního cyklu. Výzkumné sondy zjišťovaly mimo jiné individuální předpoklady harmonizace tří sfér ľ rodina, zaměstnání a vzdělání - na úrovni rodin a rodinných vztahů. 1. část publikace je věnována sféře rodiny, jsou sledovány hodnoty a postoje spojené s partnerstvím a rodičovstvím, jejich naplňování v podobě reálných životních a rodinných strategií. Zvláštní pozornost je věnována času v rodinném životě a v zaměstnání. Předmětem druhé části je současné socioekonomické postavení mužů a žen v dané fázi rodinného cyklu (profesní zařazení a pracovní podmínky zástupců jednotlivých rodin, hodnocení jejich příjmové a materiální situace). Klíčovým tématem 3. části studie je sladění pracovního a rodinného života, plány, strategie a názory na význam zaměstnání a rodiny v životě responČdentů. Jsou analyzovány zkušenosti a postoje k rodině a opatřením sociální politiky.
 
Anotace v angličtině:  The monograph presents results of a series of empirical surveys focused on the specific stages of the life cycle. The aim is to identify individual requirements and chances of balancing the three spheres - family, employment and education - within families and family relationships. The 1st part of the publication is devoted to the family sphere and focuses on the values and attitudes connected with partnership and parenthood as well as their implementation in the real family life and life strategies. Special attention is paid to the issue of time management of family life and employment. The 2nd part deals with the socio-economic status of men and women over the life course (the professional status and working conditions of respondents, their income and material conditions of families). The last part deals with work-life balance and plans, strategies and attitudes towards the importance of work and family life. It analyses also experiences and attitudes towards family and social policy measures.
Klíčová slova: rodina; partnerství; rodičovství; cyklus životní; zaměstnání; sladění pracovního a rodinného života; vzdělání

Klíčová slova v angličtině: family; partnership; parenthood; life course; employment; reconciliation of work and family life; education
Klasifikace: T04 - rodina, rodinná politika, gender
Návaznost: 1J051/05-DP2 Rodina, zaměstnání, vzdělání
Pracoviště: VUPSVPRP Typ: Kniha

Publikační činnost: 2015
BBA - kapitoly v odborných (nerecenzovaných) monografiích vydaných v zahraničních vydavatelstvích

Chapter IV: Building a Career in a Host Country: Educational and Occupational Determinants of Migrant Menĺs Well-Being [Kapitola 4: Budování kariéry v hostitelské zemi: Vzdělávací a zaměstnanecké determinanty balhobytu migrujících mužů]. / Pavel Bareš, Jan Kubát, Danica Schebelle, Milada Horáková - In: Experiences of Young Migrant Men and Their Well-Being. An Empirical Study from Seven European Countries. Final report. - Hamburg : CJD Hamburg + Eutin and the partners, 2015. - s. 31-41.

[ Bareš, Pavel - Kubát, Jan - Schebelle, Danica - Horáková, Milada ]

Anotace:  Tato kapitola se zaměřuje na domény zaměstnanosti a vzdělávání, které hrají významnou roli v životě člověka, a to nejen z hlediska jejich osobního úspěchu ve společnosti, ale také s ohledem na jejich celkový blahobyt. Zejména v případě migrantů hrají tyto dvě domény klíčovou roli v procesu přizpůsobení se jiné kultuře.
 
Anotace v angličtině:  This chapter focuses on the domains of employment and education, which play a substantial role in a personĺs life not just in terms of their personal success in the society but also with respect to their overall well-being. This is particularly the case for migrants as these two domains play a key role in the acculturation process.
Klíčová slova: osoby migrující; muži; integrace migrantů; situace životní; zaměstnání; vzdělávání

Klíčová slova v angličtině: migrant persons; men; integration of migrants; life situation; employment; education
Klasifikace: T03 - migrace, cizinci
Návaznost: MIMEN_9134/14 Migrant menĺs well-being in diversity (Životní situace mladých mužů cizinců)
Pracoviště: VUPSVPSO Typ: Článek ze sborníku

Publikační činnost: 2018
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Zaměstnávání osob ve výkonu a po výkonu trestu odnětí svobody a přístup zaměstnavatelů k těmto osobám [Employing person during and after imprisonment and employers' approach to these persons]. / Jiří Mertl, Pavel Bareš - Praha: VÚPSV, v.v.i., 2018. - 42 s. - ISBN 978-80-7416-323-4

[ Mertl, Jiří - Bareš, Pavel ]

Externí odkaz
Anotace:  Monografie seznamuje s výsledky výzkumu realizované v projektu "Dopady digitalizace práce na zaměstnanost, kolektivní vyjednávání a sociální zabezpečení zaměstnanců". Vzhledem ke specifickému zaměření se ale zadání tohoto výzkumu od zaměření ostatních výzkumů realizovaných v rámci uvedeného širšího projektu podstatně odlišovalo.
Výzkum se zaměřil na vyhodnocení situace, do níž se propuštěná osoba dostává po propuštění, a byl v rámci něho proveden detailnější rozbor toho, jak tato situace ovlivňuje pracovní historii propuštěné osoby. Výzkum se zaměřil na stěžejní okolnosti, které ovlivňují pracovní život jedince, a na vzájemné souvislosti mezi pracovní historií dotazovaných osob a její trestní minulostí. Díky tomu byly identifikovány a popsány některé důležité faktory, které zlepšují nebo naopak zhoršují šance propuštěných osob na trhu práce. Zaměření výzkumu na pracovní historii propuštěných osob také umožnilo lépe zachytit vnitřní dynamiku okolností určujících možnosti zaměstnání propuštěných osob.
 
Anotace v angličtině:  This study presents results of the research carried out in the project "Impacts of digitization of work on employment, collective bargaining and social security of employees". However, given the specific focus, the assignment of this research differed significantly from other research carried out within this project.
The research focused on the situation of a person after his or her release from the prison and has conducted analysis of how this situation affects his or her working career / employment history. In this research, there were investigated circumstances which affect working life of the individual. At the same time, the analysis reflected interrelationships between employment history and criminal history. This knowledge helped to identify and describe factors which improve or, on the contrary, exacerbate the chances of released persons on the labour market. The research design also allowed to observe internal dynamics of key circumstances which determine their employment opportunities.
Klíčová slova: vězni propuštění; zaměstnání; skupiny marginalizované; vyloučení sociální; zaměstnavatelé; trh práce

Klíčová slova v angličtině: persons released from prison; employment; marginalized persons; social exclusion; employers; labour market
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
Návaznost: 625917/2017 Výzkum zaměstnávání osob ve výkonu a po výkonu trestu odnětí svobody a přístup zaměstnavatelů k těmto osobám
Pracoviště: Typ: Kniha

Publikační činnost: 2019
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Sociální podnikání v České republice: explorace (re)integračního potenciálu sociálních podniků u marginalizovaných osob s ohledem na propuštěné z výkonu trestu odnětí svobody [Social entrepreneurship in the Czech Republic: exploration of the (re)integration potential of social enterprises in marginalized persons with regard to those released from imprisonment]. / Jiří Mertl, Pavel Bareš - Praha: VÚPSV, v.v.i., 2019. - 57 s.

[ Mertl, Jiří - Bareš, Pavel ]

Externí odkaz
Anotace:  Monografie seznamuje s výsledky výzkumu realizovaného v projektu "Budoucnost práce a nová strategie kolektivního vyjednávání v nastávající době digitalizace a revoluce dovedností". Podobně jako u autory dříve realizovaných výzkumů přitom byla pozornost do značné míry zaměřena na osoby se záznamem v rejstříku trestů, díky čemuž se zadání tohoto výzkumu podstatně odlišovalo od zaměření ostatních výzkumů realizovaných v rámci uvedeného širšího projektu.
Dříve realizované výzkumné projekty zaměřené na zaměstnávání osob se záznamem v rejstříku trestů jasně dokladovaly existenci řady významných překážek ztěžujících zaměstnávání těchto osob na otevřeném trhu práce. Z těchto důvodů se ukazovalo jako žádoucí zaměřit pozornost na to, jakou roli mohou při podpoře zaměstnávání těchto osob, respektive obecněji znevýhodněných osob hrát ekonomické subjekty, které buďto nepůsobí na otevřeném trhu práce, nebo na otevřeném trhu práce sledují i jiné než ekonomické cíle.
Monografie se proto zaměřila na vyhodnocení role sociálních podniků při zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce. Monografie zachycuje stěžejní poznatky z praxe týkající se sociálního podnikání v českých podmínkách a možností českých sociálních podniků při zaměstnávání znevýhodněných osob, respektive konkrétněji při zaměstnávání osob se záznamem v rejstříku trestů. Jsou v ní také vyjasněny některé obecnější souvislosti jako např. vyjasnění pojmů osoba znevýhodněná na trhu práce, participace a integrace těchto osob na otevřeném trhu práce, pojetí sociálního podnikání v Evropě a v USA, koncept integračního sociálního podniku apod.
 
Anotace v angličtině:  The monograph presents the results of the research carried out within the project "The future of work and a new collective bargaining strategy in the future of digitalization and the revolution of skillsö. The specific focus of this research was similar as in the preceding authorĺs researches, i.e. the position and possibilities of work integration of persons with the criminal record. This fact has made the assignment of this research significantly different from the focus of other research carried out within the framework of the above mentioned broader project.
Yet the previous research projects clearly demonstrated the existence of a number of significant barriers which these persons encounter in the open labour market. For this reason it is beneficial to focus on the role that economic subjects that either do not participate in the open labour market or pursue not only economic objectives can play in promoting the employment of these persons or in promoting employment of disadvantaged persons in general.
The monograph therefore focused on the evaluation of the role of social enterprises in the employment of people disadvantaged in the labour market. The monograph captures recent practical experiences and findings on functioning of social entrepreneurship in the Czech conditions as well as the possibilities of Czech social enterprises in employing disadvantaged persons, or more specifically in the employment of persons registered in the Criminal Register. It also clarifies some more general contexts, such as the notions of the person disadvantaged in the labour market, their participation and integration in the open labour market, the concept of social entrepreneurship in Europe and the USA, the concept of work integration social enterprise, etc.
Klíčová slova: ekonomika sociální; znevýhodnění na trhu práce; záznam v Rejstříku trestů; zaměstnání; zaměstnavatel; trh práce

Klíčová slova v angličtině: social economy; marginalized persons; criminal record; employment; employer; labour market
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
Návaznost: 626819/2019 Legislativní a institucionální podmínky pro činnost sociálních podniků a pro zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce se zřetelem na specifika zaměstnávání odsouzených osob a osob se záznamem v trestním rejstříku ľ fáze II
Pracoviště: VUPSVPSPS Typ: Kniha

Publikační činnost: 2020
BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i.

Legislativní a institucionální podmínky pro činnost sociálních podniků a pro zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce: s přihlédnutím ke specifickému postavení a možnostem pracovní integrace u osob se záznamem v trestním rejstříku [Legislative and institutional conditions for the activities of social enterprises and for the employment of persons disadvantaged in the labour market: taking into account the specific position and possibilities of work integration for persons with a criminal record]. / Marie DOHNALOVÁ, Pavel BAREŠ - Praha: VÚPSV, v. v. i., 2020. - 94 stran - ISBN 978-80-7416-359-3

[ DOHNALOVÁ, Marie - BAREŠ, Pavel ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  Monografie zprostředkovává ucelený přehled klíčových podmínek a stěžejních mechanismů, aktivit, programů apod. určených na podporu sociálních podniků v ČR, jež determinují jejich současné postavení a možnosti jejich fungování. Těmto otázkám se přitom monografie věnuje ve spojitosti s tématem zaměstnávání osob znevýhodněČných na trhu práce obecně, respektive více specificky v souvislosti s vybranými aspekty týkajícími se zaměstnávání osob se záznamem v Rejstříku trestů.
Tímto svým zaměřením monografie navazuje na dříve realizovaný explorativní výzkum "Analýza překážek v zaměstnání osob propuštěných z VTOS na trhu práce a možnosti jejich pracovního uplatnění; vliv a podpora sociálního dialogu". V rámci této monografie byly systematicky shrnuty některé již dříve získané poznatky, současně ale byla v této monografii pozornost primárně soustředěna na legislativní a institucionální podmínky determinující postavení a fungování sociálních podniků, respektive determinující jejich roli a možnosti při zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce. Podstatně větší akcent na téma legislativních a institucionálních podmínek tak zároveň značně odlišoval tento navazující výzkum od předchozího, jehož záměrem bylo, zachytit poněkud širší spektrum souvislostí charakterizujících současnou praxi ve sledované oblasti.
V této monografii tak byly dále doplněny a rozvedeny některé již dříve shroČmážděné poznatky, zároveň ale legislativní a institucionální podmínky představovaly primární hlediska akcentovaná v tomto výzkumu. Z těchto důvodů byly rozebrány podstatně podrobněji, než tomu bylo v předchozím výzkumu, a představovaly současně i klíčovou perspektivu, na základě níž byly prezentované poznatky uspořádány a vyhodnoceny. Již předchozí výzkum totiž velmi zřetelně naznačil, že legislativní a instiČtuČcionální podmínky podstatným způsobem předurčují celkové možnosti působení sociálních podniků i jejich roli a možnosti při zaměstnávání znevýhodněných osob. Monografie vznikla v rámci širšího projektu "Sociální dialog jako prevence polarizace společnosti a nástroj k práci s lidským kapitálem v době digitalizace a robotizace".
 
Anotace v angličtině:  The monograph provides a comprehensive overview of key conditions and main mechanisms, activities, programs, etc. designed to support social enterprises in the Czech Republic, which determine their current position and the possibilities of their functioning. The monograph deals with these issues in connection with the topic of employment of persons disadvantaged in the labour market in general, or more specifically in connection with selected aspects related to the situation and work integration of persons with criminal record.
In this way, the monograph follows the exploratory research "Analysis of barriers to employment of persons released from VTOS on the labour market and possibilities of their employment; influence and promotion of social dialogueö. Within this monograph, some of the previously acquired knowledge has been systematically summarized, but at the same time the attention has been focused in this monograph primarily on legislative and institutional conditions determining the position and functioning of social enterprises, respectively determining their role and possibilities in employing people disadvantaged in the labour market. The significantly greater emphasis on legislative and institutional conditions also markedly distinguishes this follow-up research from the previous one, which described the current practice in the monitored area without application of a specific analytical perspective(s) and whose intention was to capture as broader spectrum of relevant issues as possible.
In this monograph, the previously gathered knowledge was further suppleČmented and elaborated. At the same time the legislative and institutional conditions were the primary aspects analysed in this research. For these reasons, they were discussed in a greater detail than in previous research, and at the same time represented a key perspective according to which the presented findings were organized and evaluated. The specific focus of this research on legislative and institutional conditions originated already from the fact that yet the previous research had clearly indicated that legislative and institutional conditions substantially determine the overall possibilities for social enterprises to operate, as well as their role and opportunities for employing disadvantaged people. The monograph was created as part of a wider project "Social dialogue as a prevention of society polarization and a tool to work with human capital at the time of digitalization and robotizationö.
Klíčová slova: ekonomika sociální; znevýhodnění na trhu práce; záznam v rejstříku trestů; zaměstnání; trh práce; legislativa

Klíčová slova v angličtině: social economy; marginalised persons; criminal record; employment; labour market; legislation
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
Návaznost: 626819/2019 Legislativní a institucionální podmínky pro činnost sociálních podniků a pro zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce se zřetelem na specifika zaměstnávání odsouzených osob a osob se záznamem v trestním rejstříku - fáze II
Poznámka:  ISBN 978-80-7416-387-6 (pdf)
Pracoviště: Typ: Kniha

Publikační činnost: 2020
BED - odborné příspěvky v recenzovaných domácích sbornících (konferenční i nekonferenční)

Demotivative Effect of Social on the Labor Supply of Low-Skilled Workers. / Vlastimil BERAN - In: Proceedings of the International Scientific Conference ECONOMIC AND SOCIAL POLICY / Veronika NÁLEPOVÁ, Natalie UHROVÁ. - Ostrava : Vysoká škola PRIGO, 2020. - ISBN 978-80-87291-27-6. - s. 1-13 (13 stran).

[ BERAN, Vlastimil ]

Akce: Mezinárodní vědecká konference ECONOMIC AND SOCIAL POLICY : EUR, Trojanovice, 01.09.20 - 03.09.20

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  Sociální dávky zahrnují poskytování finanční pomoci od státu občanům, kteří se ocitli v obtížné životní situaci. Je tedy logické předpokládat, že sociální dávky představují nejnižší hranici příjmu domácnosti (aniž by to byla chyba žadatele). Zatímco v České republice je závazek státu poskytovat občanům v obtížných životních situacích nesporný, neměl by být v rozporu s trhem práce. U většiny domácností v České republice představuje příjem jednotlivců (domácností) z práce finanční zdroje potřebné k pokrytí jejich výdajů. Tento článek analyzuje konflikt mezi sociálními dávkami a odměnou za práci v letech 2001 až 2019, kdy byly v České republice zavedeny pouze dva systémy sociálních dávek. Další změny představovaly pouze matematické úpravy parametrů těchto dvou systémů.
Analýza provedená ve vybraných letech v tomto období týkající se osamocených osob srovnává příjem ze sociálních dávek s příjmem z práce - na jedné straně průměrná hrubá mzda, 60% střední mzdy a minimální mzda a na druhé straně čistý mzda a čistý příjem domácnosti.
 
Anotace v angličtině:  Social benefits comprise the provision of financial assistance from the state to citizens who find themselves in difficult life situations. Thus, it is logical to assume that social benefits represent the lowest household income threshold - without this being the fault of the claimant). While in the Czech Republic, the commitment of the state to provide citizens in difficult life situations is indisputable, this commitment should not be in conflict with the labour market. For most households in the Czech Republic, the income of individuals (households) from work represents the financial resources required to cover their expenses. This article analyses the conflict between social benefits and remuneration for work in the period between 2001 and 2019, during which time only two social benefit systems were in place in the Czech Republic. Other changes represented merely mathematical adjustments of the parameters of these two systems.
The analysis conducted in selected years during this period concerning persons living alone compares income from social benefits with that from work (on the one hand the average gross wage, 60% of the median wage and the minimum wage and, on the other, the net wage and net household income.
Klíčová slova: příjmy; zaměstnání; mzdy; dávky sociální; trh práce

Klíčová slova v angličtině: income; employment; wage; social benefits; labour market
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
T10 - příjmy a mzdy
Návaznost: IP70101 Vliv minimální mzdy na trh práce v ČR
Pracoviště: VUPSVPPAMP Typ: Článek ze sborníku

Publikační činnost: 2021
GII – publikace a dokumenty, které nelze zařadit do předchozích kategorií

The Give Textbook - Career Guidance for Clients in New Forms of Work, Challenges and Solutions [Učebnice GIVE - kariérové poradenství pro klienty v nových formách zaměstnanosti, výzvy a řešení]. / Jana VÁŇOVÁ, Rudolf GÖTZ, Franziska HAYDN, Rosemarie KLEIN, Gerhard REUTTER - Vienna: ÖSB Studien & Beratung, 2021. - 26 stran

[ VÁŇOVÁ, Jana - GÖTZ, Rudolf - HAYDN, Franziska - KLEIN, Rosemarie - REUTTER, Gerhard ]

Soubory ke ztažení:

Externí odkaz
Anotace:  Tato učebnice by měla sloužit jako určitá učební pomůcka pro odborníky v poradenství, která by jim měla pomoct orientovat se v nové situaci na trhu práce a ve světě nových forem práce, které díky různým akcelerátorům vznikají poměrně rychle. Jedním z těchto důvodů je zavádění IKT (informačních a komunikačních technologíí), nově můžeme pociťovat dopad pandemické situace na konkrétní formu práce na dálku. Rozšíření NFZ a modifikovaných profesních nároků představuje pro poradenství výzvu. Již nestačí podporovat klienty při volbě a zahájení profesní dráhy a při změně zaměstnání. Poradenství musí umožnit velmi nové a velmi různorodé skupině klientů vykonávat jejich kariéru a povolání, nebo tyto klienty podpořit v přechodu na stabilnější a jistější formu práce.
 
Anotace v angličtině:  This textbook should serve as a kind of learning tool for counselling professionals to help them navigate the new labour market situation and the world of new forms of work that are emerging quite rapidly thanks to various accelerators. One of these reasons is the introduction of ICTs (information and communication technologies); we can newly feel the impact of the pandemic situation on a particular form of telework. The expansion of NFW and modified vocational identities are a CHALLENGE FOR GUIDANCE. It is not enough anymore to support clients in choosing and starting their career and in switching jobs. Guidance has to empower a very diverse new client group to perform their boundaryless careers and individual vocations, or support these clients in moving on to a more stable and secure form of work.
Klíčová slova: Mezinárodní; trh práce; zaměstnání; nové formy zaměstnání; poradenství pracovní

Klíčová slova v angličtině: international; labour market; employment; new forms of employment; counselling
Klasifikace: T01 - trh práce, zaměstnanost, nezaměstnanost
Návaznost: EF914519 Manuál pro individuální vzdělávání v Evropě
Pracoviště: VUPSVPTPAZ Typ: Kniha


Báze dat jsou řízeny systémem WEBIS
Copyright © 1998-2011, CEIT