BAO - odborné monografie vydané ve VÚPSV, v.v.i. Rodiny se třemi a více dětmi [Families with three or more children]. / Věra Kuchařová, Sylva Höhne, Olga Nešporová, Jana Paloncyová - Praha: VÚPSV, v.v.i., 2019. - 149 s.
- ISBN 978-80-7416-344-9
[
Kuchařová, Věra
- Höhne, Sylva
- Nešporová, Olga
- Paloncyová, Jana
]
Externí odkaz |
Anotace: |
Cílem publikace je zhodnotit dosavadní dostupná data a současně přinést nové poznatky o rodinách s více dětmi, kterých je v českém prostředí sice málo, přesto či právě proto si zaslouží pozornost společnosti. Studie je tedy věnována základním oblastem rodinného života rodin se třemi a více závislými dětmi. Je rozdělena do dvou samostatných částí. V první části jsou zpracována data z Českého statistického úřadu, která přinášejí informace o plodnosti a porodnosti se zaměřením na narození dětí vyšších pořadí. Na základě dat ze sčítání lidu, domů a bytů 2011 je popsána základní struktura velkých rodin a jejich další charakteristiky. Dále jsou zde představeny finanční a materiální podmínky rodin se třemi a více dětmi z dat výběrového šetření SILC 2017. Ve druhé části jsou prezentována zjištění nového kvantitativního a kvalitativního výzkumu rodin se třemi a více dětmi realizovaného v roce 2018. Pozornost je zaměřena na hlavní témata úzce související s utvářením a fungováním rodin a s výchovou dětí ve vícedětných rodinách, především tedy na partnerství a rodičovství, finanční situaci těchto rodin a slaďování rodinných a pracovních rolí u rodičů z velkých rodin. Opomíjeny nejsou ani vztahy ve vícedětných rodinách, včetně vztahů mezigeneračních. Poměrně velký prostor je poskytnut postojům rodičů z vícedětných rodin a jimi subjektivně vnímaným problémům. Studie je výstupem první etapy dlouhodobého projektu Komplexní výzkum o situaci rodin a seniorů (2018-2022), v jehož rámci budou postupně sledovány různé typy rodin.
|
|
Anotace v angličtině: |
The aim of the publication is to provide an assessment of currently available data and to provide new information on multi-child families which, despite their relatively low number in Czech society, deserve to be considered as a special case. The study, therefore, addresses the basic areas of the family life of families with three or more dependent children. The study is divided into two separate parts. The first part concerns the processing of data obtained from the Czech Statistical Office that provides information on fertility and birth rates focusing particularly on higher-order births. This is followed by a description of the basic structure of large families and other characteristics based on data obtained from the 2011 Population and Housing Census. Further, the study presents a summary of the financial and material conditions of families with three or more children based on SILC 2017 survey data. The second part presents the findings of up-to-date quantitative and qualitative research concerning families with three or more children conducted in 2018. Attention is devoted particularly to topics surrounding the formation and functioning of, and upbringing of children in, multi-child families, especially with concern to partnerships and parenthood, the financial situation of such families and the reconciliation of the family and work roles of parents of large families, including relationships in multi-child families taking into account intergenerational relationships. Finally, the study also considers the attitudes of parents of multi-child families and the subjective perception of the problems they face. The study constitutes one of the outcomes of the first phase of the long-term Comprehensive Research of the Situation of Families and Seniors (2018-2022) project involving the ongoing monitoring of various types of families.
|
|